close
Komerčné články

Ako bojovať so sivým zákalom? Jediným riešením je operácia

Sivý zákal väčšinou trápi starších ľudí, nevyhýba sa však ani mladším ročníkom, prípadne novorodencom. Kedysi sa odporúčalo s operáciou počkať, dnes to už nie je pravda. Moderná medicína dokáže doslova zázraky.

Sivý zákal (katarakta) patrí k ochoreniam, ktoré trápia ľudstvo od nepamäti, presná príčina a mechanizmy spôsobujúce toto očné ochorenie i napriek tomu nie sú do dnešného dňa úplne vysvetlené. Vzniká zahmlievaním očnej šošovky, čo sa prejavuje rozmazaným a zdvojeným videním, svetloplachosťou, poklesom farebného videnia či stupňujúcou sa krátkozrakosťou. Medzi rizikové faktory vzniku patrí v prvom rade vysoký vek, výskyt v rodine, ale aj predchádzajúci úraz oka či užívanie kortikoidov.

Zákal útočí nenápadne

Sivý zákal predstavuje pre zrak človeka značné riziko, pretože sa vyvíja dlhé obdobie nenápadne. Mesiace či dokonca až roky si nemusíte všimnúť žiadne prejavy. Až za polovicou prípadov slepoty stojí práve sivý zákal, v rozvojových krajinách je dokonca katarakta hlavným dôvodom straty zraku. Najčastejšie postihuje starých ľudí, oční špecialisti sa však stretávajú aj s kataraktou u mladých osôb, občas dokonca aj u novorodencov.

Operáciu zákalu poznali už dávno

Operácia sivého zákalu patrí k vôbec najstarším chirurgickým zákrokom v rámci oftalmológie. Už v antickom Grécku sa lekári pokúšali pacientov zbaviť sivého zákalu, a to pomerne drastickou metódou bez akejkoľvek anestézie. Do oka sa vpichovala ihla sterilizovaná v ohni, ktorou lekár uvoľňoval z miesta poškodenú šošovku tak, aby sa prepadla do sklovca.

Keďže počas zákroku nebola v mnohých prípadoch dodržaná hygiena, u ľudí sa objavovali bolestivé infekcie a zápaly. Často sa stávalo aj to, že „operácia“ sa nevydarila a pacient oslepol úplne. Tento spôsob odstraňovania sivého zákalu pretrval v Európe zhruba do 18. storočia. Metódu, ktorá je pre zrak pacienta riziková a nebezpečná, však ešte výnimočne využívajú v niektorých rozvojových krajinách.

Výmena šošovky priniesla revolúciu

V nasledujúcich storočiach sa viacerí oftalmológovia začali venovať snahám o úplnú výmenu šošovky, ku ktorej prvýkrát došlo až v polovici 20. storočia v Londýne. Prvotne alternatívna metóda sa po niekoľkých desiatkach rokov ukázala ako revolučná a prevratná v rámci liečby sivého zákalu so schopnosťou zachrániť zrak miliónom pacientov po celom svete. Za tento posun mohol nový typ šošoviek, ale aj inovácie v samotnej operačnej technológii, vďaka ktorej je v súčasnosti odstránenie sivého zákalu skutočne rýchle, bezbolestné a hlavne trvalé.

Čo sa deje počas operácie?

Ak chcete odstrániť sivý zákal pomocou operácie, máte dve možnosti. Tou prvou je fakoemulzifikácia, ide o klasický zákrok, ktorý vedie očný chirurg. Počas operácie sa poškodená šošovka rozdrví pomocou ultrazvukovej sondy a nahradí novou vnútroočnou šošovkou. Pacienti na Slovensku však môžu využiť aj najmodernejšiu metódu s použitím femtosekundového lasera.

V tomto prípade už nie je potrebné šošovku drviť, keďže laser dokáže rozdeliť šošovku na množstvo malých fragmentov. Tento špičkový prístroj z veľkej miery nahrádza ruky chirurga, operácia je preto ešte bezpečnejšia, rýchlejšia a šetrnejšia. V súčasnosti na Slovensku pôsobí len jedna očná klinika, ktorá disponuje špeciálnym laserom “CATALYS”, ktorý bol priamo navrhnutý na výmenu šošovky, a to Očná klinika Veselý.

Kedy podstúpiť operáciu sivého zákalu?

Kedysi očný lekár odporúčali s operáciou počkať, až kým „zákal dozrie“, pacienti teda mali zákrok podstúpiť až vtedy, keď zahmlená šošovka spôsobovala takmer úplnú slepotu na danom oku. Dnes je situácia v rámci operácií presne opačná, súčasné moderné technológie dokážu prinavrátiť zrak, nech je katarakta v akomkoľvek štádiu. V prípade, že vás v živote obmedzuje pokles zrakovej ostrosti, nečakajte, kým sa vaša situácia zhorší, rovno si dohodnite vyšetrenie u očného špecialistu. Operácia dokáže pomôcť nielen ľuďom, ktorých zákal trápi iba čiastočne, ale aj tým, ktorých ohrozuje už slepota.

Iné možnosti okrem operácie

Mnoho ľudí vníma operáciu ako poslednú možnosť, ktorú neustále odďaľujú. Mali by ste však vedieť, že v súčasnosti jediná účinná liečba sivého zákalu je pomocou chirurgického zákroku. Lieky, kvapky alebo masti vám jednoducho nepomôžu. Operácia sivého zákalu je teda jediným riešením, ako sa dá ochorenia zbaviť natrvalo.

Čo často pacientov od tejto účinnej operácie odrádza, je cena za zákrok. V prvom rade si treba ujasniť, o aký typ operácie máte záujem. Ak chcete podstúpiť operáciu s použitím monofokálnej šošovky, vaše verejné zdravotné poistenie vám v tom prípade kryje tento zákrok v plnej výške. Nezabudnite sa však uistiť, že očná klinika má zmluvu aj s vašou zdravotnou poisťovňou. Iná situácia ale nastane, ak vás okrem katarakty trápi napríklad aj krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť a chceli by ste využiť možnosť implantácie multifokálnej šošovky (videnie na všetky tri vzdialenosti). Poisťovňa totiž tento zákrok vníma ako nadštandardnú službu, čo znamená, že za operáciu si budete musieť zaplatiť sami.

Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response