close
Nezaradené

Vlčí mak ako ho nepoznáte

Vlčí mak pozná každý z nás. Jasne červené kvety tejto rastliny sú opradené mnohými poverami a mýtami. Najznámejšou je asi tá, že môžete pri kontakte s ňou a následnom pretretí si očí oslepnúť, ale nie všetko čo sa hovorí je pravdivé.

Vlčí mak (zdroj: https://pixabay.com/sk/pole-mak-mak-vl%C4%8D%C3%AD-kvety-pr%C3%ADroda-1387231/)
Vlčí mak (zdroj: https://pixabay.com/sk/pole-mak-mak-vl%C4%8D%C3%AD-kvety-pr%C3%ADroda-1387231/)

Vlčí mak (Papaver rhoses) je jednoročná rastlina. Rastie na celom svete, okrem severných a tropických oblastí. V súčasnosti sa stáva vzácnou rastlinou. Nájsť ho môžete len na neobhospodárovaných poliach, okrajoch ciest a parciel, rumoviskách… skrátka tam, kde sa nepoužívajú chemické prostriedky proti burinám. Vlčí mak je takmer nesmrteľný. Vyrastie na miestach, na ktorých nerástol desiatky rokov. Semienka tejto rastliny dokážu v pôde čakať na priaznivé podmienky na rast až 80 rokov.

Vlčí mak – jedovatý, alebo nie?

Táto rastlina obsahuje ópiové alkaloidy (morfín, kodeín, papaverín,…). Možno to znie trochu desivo, ale keď vezmeme do úvahy, že ópium sa v medicíne používa (v prísne stanovených dávkach) dosť často nie je to až tak strašidelné. Ďalej obsahuje alkaloidy, ktoré upokojujú a tlmia bolesť a rhoeadin, ktorý vyvoláva kŕče. Dávajte si pozor na jeho mliečnu tekutinu, ktorá je v zelených častiach rastliny. Hojné požitie tejto tekutiny môže vyvolať nevoľnosť, zvracanie alebo bezvedomie.

Lupene vlčieho maku sa však v liečiteľstve využívajú. Zápar zo sušených lupeňov je vhodný proti dráždivému kašľu. V minulosti sa využíval aj na upokojenie a uspanie detí a taktiež ako liek proti hemoroidom. Dnes už ale vieme presne na čo je vlčí mak vhodný, ktoré jeho časti zberať, a ktorým mýtom o ňom veriť.

Tags : Vlčí mak
Elena

The author Elena

Leave a Response