close

Zázvor, alebo ďumbier lekársky pochádza z Ázie. V oblasti Indie a Číny túto rastlinu poznajú už viac ako 3000 rokov. Aj keď je to exotická rastlina v našich podmienkach sa jej darí. Môžete si ju vypestovať doma v kvetináči. Nenáročná liečivá rastlina, ktorá sa Vám za kúsok miesta vo Vašej domácnosti hojne odmení neustálou zásobou zdraviu prospešných látok.

V dnešnej dobe si môžete koreň zázvoru kúpiť v každom lepšie zásobenom obchode, ale načo ho kupovať, keď ho môžete mať doma „po ruke“ kedykoľvek sa Vám zažiada. Vypestujte si zázvor doma.

Pestovanie zázvoru

Príprava

Prvý krát budete predsa len musieť navštíviť obchod. Kúpte tam čerstvý koreň zázvoru, najlepšie taký, ktorý už má klíčky.

Klíčky nie sú podmienkou, nemusíte v obchode prehrabávať celú kopu. Vyberte si zdravý, čerstvý zázvor a uložte ho na pár týždňov na chladné a tmavé miesto. Najlepšia bude pivnica, sklad, alebo komora. Koreň Vám sám začne po 2-3 týždňoch klíčiť.

Niekedy sa predáva zázvor, ktorý je proti klíčeniu chemicky ošetrený. Aby ste tieto látky dostali z neho preč (lebo práve o klíčenie Vám ide) ponorte ho na noc do mierne teplej vody. Chemické látky sa z neho dostanú preč a koreňu nebude už nič brániť v klíčení. Koreň dajte na 2-3 týždne na chladné a tmavé.

Sadenie

Klíčky jemne odoberte, prípadne môžete koreň rozrezať a zasaďte jednotlivé časti do kvetináčov. Kvetináče by mali byť širšie, nakoľko zázvor sa rozrastá do šírky a nie do hĺbky. Dajte pozor ako sadíte klíčky, aby ste ich nedali naopak. Zasypte ich substrátom s rašelinou. Menšie klíčky môžete zasypať zeminou úplne.

Pestovanie

Kvetináč umiestnite na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Pôdu udržujte vždy vlhkú. Nepremočte ju.

Rastline trvá kým vyrastie, pár týždňov sa nebude diať nič, ale vydržte a nevzdávajte to. Vrchná časť rastliny  môže narásť až do výšky cca 70 cm. Vhodné je rastlinu pravidelne rosiť..

Dávajte pozor na vonkajšiu teplotu. Nemala by klesnúť pod 10°C. Ak sa rozhodnete zasadiť zázvor v záhradke, tak tak urobte až na jar. Táto rastlinka  mrazy neznesie.

Zber úrody

Po pár mesiacoch začnú listy zázvoru usychať. Je to znakom toho, že koreň už vyzrel. Teraz môžete odokryť okrajovú časť koreňov a odrezať si z nich toľko koľko potrebujete. Keď vrchná časť uschne, koreň vyberte. Časť môžete použiť podľa vlastného uváženia a časť si môžete znova zasadiť.

Tags : ako pestovať zázvorpestovanie zázvoruzázvor
Elena

The author Elena

Leave a Response