close
Domácnosť & bývanieLifestyle

Oprava práčky nemusí byť zložitá a ani nákladná

Aj keď moderné práčky sa už zďaleka nekazia tak ako ich predchodkyne, nejaká závada sa na nich občas vyskytne. Predsa len, v mnohých domácnostiach je práčka zapnutá dosť často, takže jednotlivé komponenty takpovediac majú dôvod byť po rokoch poriadne opotrebované. Rozhodne to však hneď neznamená, že je potrebné kupovať novú práčku.

Problémy s ohrievacím telesom

Medzi relatívne časté poruchy patrí napríklad nezohrievanie vody. V takom prípade bude práčka buď „prať“ v studenej vode, alebo sa prací cyklus zastaví vo fáze, kedy malo začať ohrievanie vody. V takejto situácii je logické hľadať príčinu v ohrievacom telese.

Nemusí však byť poruchové. Najskôr je dobré skúsiť použiť menej pracieho prostriedku. Jeho priveľké množstvo totiž môže spôsobiť, že ohrievacie teleso bude „plávať“ v pene a nebude môcť efektívne ohrievať vodu.

Podobná situácia môže nastať aj v prípade, keď bude ohrievacie teleso pokryté veľkou vrstvou vodného kameňa. Ak teda nezaberie použitie menšieho množstva pracieho prostriedku, je dobré ešte skúsiť prípravok na vodný kameň. Ak nezaberie nič z vyššie uvedeného, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať nové ohrievacie teleso Gorenje. Aj to je však lacnejšie riešenie problému ako kúpa novej práčky.

Opotrebované čerpadlo

Pomerne bežnými problémami sú aj nevypúšťanie vody, či výrazný nárast hlučnosti práčky. Aj keď oba tieto problémy môžu mať viacero príčin, môžu mať aj jednu spoločnú: čerpadlo. V prípade nevypúšťania vody často stačí čerpadlo len vyčistiť a opäť bude všetko fungovať tak, ako má.

Ak však čerpadlo spôsobuje zvýšenú hlučnosť práčky, pripraviť sa treba na jeho výmenu. Dobrou správou v takomto prípade je, že aj čerpadlo patrí k tým dostupným Gorenje náhradným dielom, ktoré vám neurobia dieru do rozpočtu.

Mimochodom, práve pri čerpadle sa môže stať, že po jeho výmene nezískate len opäť fungujúcu práčku, ale nové čerpadlo bude ešte tichšie ako to pôvodné, keď ešte nebolo opotrebované. Nie všetci výrobcovia totiž vo svojich práčkach používajú práve najkvalitnejšie čerpadlá.

Zdroj obrázka:

Autor: Igor Nikushin / Shutterstock.com

angelo

The author angelo