close
Zdravie

7 faktov, ktoré je dobré pred pôrodom vedieť

Pôrod je obrovskou udalosťou v živote každej ženy. Pokiaľ ho ale nezažijete na vlastnej koži, len ťažko si môžete predstaviť jeho priebeh a všetky pocity, ktoré sa s ním spájajú. Prečítajte si náš článok o tom čo všetko môže ženu pri pôrode postretnúť.

Pôrod
Pôrod

Pôrod obyčajne trvá…a trvá

Pre niektoré ženy môže byť prekvapením ako dlho v skutočnosti trvá pôrod, najmä ak sa nepoužije pôrodnícky gél Dianatal. Vec nie je vybavená po jedno, dvoch či troch zatlačeniach, ako to často býva zobrazované vo filmoch. Pôrod môže trvať hodinu, dve, tri a aj viac a to si ženy, najmä vtedy, ak rodia po prvýkrát, vôbec neuvedomujú. Je to však úplne prirodzené a ok.

Úľava od bolesti nie je 100% garantovaná

Anestézia sa pri pôrodoch bežne mamičkám podáva, ale neznamená to, že každý pôrod preto prebehne absolútne bezbolestne. Nie každá mamička má šťastie na šetrný pôrod. Anatómia každej ženy je vysoko individuálna, rovnako ako reakcia organizmu na podávanú látku. Niekedy sa liek nemusí dobre šíriť a ženy môžu pociťovať bolesti na jednej strane tela, prípadne sa bolesti ozývajú v istých časových úsekoch počas pôrodu.

Môže sa „prizerať“ viac ľudí, ako vám je milé

Tento moment však závisí od prostredia, v ktorom rodíte. V menších zdravotníckych zariadeniach alebo pri domácich pôrodoch je pravdepodobné, že sa o vás bude starať jeden či dvaja ľudia. Vo veľkých nemocniciach to ale môže byť celý štáb – jedna či dve sestričky, pôrodná asistentka a niekoľko lekárov s enklávou asistentov.

Srdcová frekvencia dieťatka môže pri pôrode kolísať

Počas pôrodu nie je nezvyčajné, ak sa pupočná šnúra natiahne alebo stlačí, čo môže viesť ku krátkym poklesom srdcovej frekvencie plodu. Na to je vďaka prístrojom okamžite upozornení zdravotnícky personál a vy môžete mať pocit, že zrazu do pôrodnej sály vbehne 50 ľudí – niečo sa proste deje. To môže byť pomerne stresujúce, no tieto zmeny v stave dieťatka nemusia nutne znamenať problém.

Pravdepodobne sa pokakáte

Toto vám doktori pravdepodobne neoznámia dopredu, nanajvýš počas pôrodu, napríklad formou „tlačte, ako keby ste boli na veľkej na toalete“. Takže áno, pri pôrode sa môže odohrať aj takáto relatívne nepríjemná vec. Ženy však po pôrode bývajú často prekvapené, ako málo im záležalo na tom, či sa pri tlačení vyšpinili alebo nie.

Môžete pociťovať veľkú únavu

Doktori nie vždy dokážu pripraviť tehotné ženy na únavu, ktorú budú pravdepodobne cítiť. Počas posledných týždňov tehotenstva sa stáva, že ženy spia veľmi málo. Najmä kvôli tomu, že v noci chodia často močiť, pretože im plod v „brušku“ tlačí na močový mechúr. Často potom zaspia dokonca aj pri pôrode!

Po a pri pôrode môžete cítiť neuveriteľnú silu

Viacero doktorov sa po pôrode stane svedkom prejavov neobvyklej úcty medzi partnermi. Ženy mnohokrát nedokážu uveriť, že sa „to“ podarilo a cítia, že by mohli dokázať čokoľvek. Pôrod môže byť naozaj náročný a žena pri ňom a po ňom zistí o sebe veľmi veľa. U partnerov je zase častým prejavom úcta voči partnerke a jej sile, nie netypické sú aj reakcie typu „si oveľa krajšia ako som si doteraz myslel“.

Tags : Pôrod
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response