close

Červotoč – slovo, ktorého sa obávajú majitelia dreveného nábytku, parkiet, ale aj rodinných domov. Tento drobný škodca dokáže narobiť obrovské škody.

Červotoč má pár milimetrov. O jeho prítomnosti vo Vašom príbytku stopami, ktoré po sebe zanecháva, Malé dierky a chodbičky vo Vašom drevenom nábytku sú jasným dôkazom jeho prítomnosti. Keď ich objavíte, je najvyšší čas pustiť sa do boja. Inak sa Váš nábytok, a všetko čo máte z dreva zmení na prach.

Červotoč, Zdroj: https://pixabay.com/cs/log-d%C5%99evo-%C4%8Derv-k%C5%AFra-morsch-535141/

Mráz

Stačí vystaviť napadnutý kus nábytku silnému a suchému mrazu. Starší, ale účinný spôsob ako sa zbaviť červotoča.

Ocot

Do asi 1 litra octu pridajte 100 ml umývacieho prípravku na riad (pur, jar,…). Do tejto zmesi pridajte ešte korenie a dôkladne pretrite všetky napadnuté miesta. Pripravte si väčšie množstvo tohto roztoku a napadnuté miesta poriadne a viackrát pretrite.

Lúhové mydlo

Aj roztokom z lúhového mydla sa neželaných návštevníkov zbavíte rýchlo, ľahko a lacno.

Chemické prípravky

Na trhu je dostať množstvo chemických prípravkov na zničenie červotočov. Dostať ich kúpiť aj v drogériách. Postup je pri týchto prípravkoch jednoduchý. Stačí potrieť natrieť napadnuté miesta roztokom a nechať nejakú dobu pôsobiť.

Chemické prípravky sú účinné len kým červotoč je v povrchových častiach dreva. Ak sa dostal hlbšie na jeho zbavenie sa budete potrebovať účinnejší spôsob.

Či boli roztoky účinné najlepšie zistíte, keď po čase do dreva fúknete. Ak sa z neho bude prášiť, červotoč prežil a musíte prejsť k účinnejším metódam na jeho odstránenie.

Drevený nábytok
Drevený nábytok

Mikrovlnné žiarenie

Je to najúčinnejšia metóda, ako sa zbaviť červotoča (nech je akokoľvek hlboko v dreve). Na trhu sú spoločnosti, ktoré sa touto metódou úspešné zbavujú červotoča a jeho lariev.

V prípade mikrovlnného žiarenia ide vlastne o elektromagnetické vlnenie. Vďaka tomu sa červotoč vo Vašom nábytku jednoducho uvarí.

Ak sa Vám podarí zbaviť sa červotoča, neznamená to, že ste vyhrali. Napadnuté drevené miesta musíte čo najrýchlejšie impregnovať ochrannými prostriedkami, aby sa Vám tam znova nenasťahovali neželaní návštevníci.

Elena

The author Elena

Leave a Response