close
Recepty

Ako zlepšiť chuť jedla menej známym korením.

V minulosti bolo  korenie vyvažované zlatom. Dovážalo sa k nám z ďalekých krajín a jeho cena sa šplhala do závratných výšin. Veľký výber, dostupnosť a prijateľná cena dnes z tejto komodity urobili surovinu, ktorú si môže dnes dopriať každý. Viete ale ktoré korenie je na čo vhodné? Viete v ktorom jedle vynikne jeho chuť?

 

Korenie

Aníz

Domovom tohto korenia je stredný východ. Pestuje sa v Španielsku, Taliansku a Mexiku.

Má aromatickú vôňu a korenistú a jemne sladkú chuť. Môžete ho použiť pri príprave pečiva ( hlavne toho vianočného), chlebu a rôznych cukroviniek. Výborne sa hodí na dochutenie rybacích polievok a jedál z plodov mora. Vyrábajú sa z neho aj likéry a môžete ním vylepšiť chuť kompótov.

Badián

Možno toto koreni poznáte aj pod názvom hviezdicový aníz (má tvar hviezdy). Pred pár storočiami sa k nám dostal z Filipín. Najčastejšie sa používa v čínskej kuchyni a nachádza si miesto aj v tej našej.

Jeho chuť je sladko-pikantná s efektom sladkého drievka. Je vhodný do všetkých orientálnych jedál, ovocných polievok, kompótov, džemov, vareného vína a likérov.  Výborne dochutí opekanú zeleninu a , sladkokyslé omáčky, jedlá z rýb ale aj do sladkostí a medovníkov.

Kardamón

Ženy, ktoré túžia schudnúť by mali toto korenie zaradiť do svojho jedálnička. Zelená káva s kardamónom znižuje hmotnosť a blahodarne pôsobí na činnosť pečene, srdca a hladinu cukru v krvi.

Má jedinečnú chuť a silne aromatickú arómu. Po šafráne a vanilke je to tretie najdrahšie korenie na svete. Najčastejšie sa používa vo vietnamskej kuchyni. Môžete ho tiež použiť pri príprave kuraciny, bravčového mäsa, mäsových vývaroch a k dochuteniu mletého mäsa.

Zelenine, omáčkam a polievkam dodá výnimočnú a nezabudnuteľnú chuť.

Kurkuma

Korenie, ktoré možno poznáte pod pojmom „indický šafrán“. Jej domov je v Azíí – Indii a Číne. V kuchyni sa využíva hlavne schopnosť kurkumy farbiť jedlo. Je jednou z prímesí zmesi korenia Kari a Worčestrovej omáčky. Povzbudzuje trávenie a znižuje cholesterol.

Vďaka jej nízkej cene môže pri príprave jedla nahradiť šafrán. Toto korenie môžete použiť pri príprave akéhokoľvek mäsa (hydina, bravčové, hovädzie a aj ryby) a exotických jedál.

Saturejka

Jemne štipľavé a aromatické korenie, ktoré zároveň je aj liečivou bylinkou. V kuchyni sa využíva jej vňať.

Môžete ju použiť takmer do všetkých jedál. Fazuľové a zemiakové pokrmy, do šalátov, marinád, pri príprave mäsových pokrmov a rovnako dobre ochutí aj jedlá z húb.

Pri jej použití buďte opatrní, väčšie množstvo saturejky môže chuť jedla pokaziť. Jedlo zhorkne. Preto toto korenie pridávajte len pár minút pred dovarením.

Uvoľňuje kŕče, zvyšuje chuť do jedla a je účinná proti plynatosti.

Zdroj: pixabay.com

Elena

The author Elena

Leave a Response