close

Radi pozeráte filmy? Pripravíte pukance, zadovážite občerstvenie, uvelebíte sa na gauči a stlačíte ovládač. K dokonalosti nechýba nič…takmer nič, len ideálne ozvučenie, ktoré by dodalo k tejto oddychovej chvíli kúzlo dokonalosti. Veľa ľudí si už pôžitok z filmu vie viac vychutnať s domácim kinom. Neváhajte a zaobstarajte si ho aj Vy.

Systém domáceho kina tvorí DVD, alebo Blu-Ray prehrávač a reproduktory – basový a výškové reproduktory. Najčastejšie v ponukách obchodov nájdete domáce kiná s piatimi reproduktormi.

Aby Vám domáce kino zaistilo ten správny zážitok vyberajte ho s ohľadom na veľkosť miestnosti.

Domáce kino
Domáce kino

Veľkosť miestnosti

Zbytočne budete kupovať veľkú zostavu ak je miestnosť menšia. Miesto pôžitku z filmu by ste dosiahli pravý opak. Zvuk by sa lámal a pôsobil by len rušivo.

Do malých miestností postačí menšia zostava 1.1 – soundbar, alebo 2.1 -subwoofer.

Čím je miestnosť väčšia tým väčšiu zostavu si môžete dopriať. Zvuk nebude pôsobiť rušivo, vo väčšom priestore sa nebude lámať a Vás ľahko vtiahne do deja filmu.

Delenie domácich kín

DVD/Blue Ray prehrávač

Väčšina týchto prehrávačov už je vybavená pseudo – priestorovými zvukmi. Stačí ich len zapojiť do TV prijímača a v ňom nastaviť efekty

AV receiver

Ide vlastne o centrálu pre všetky Vaše audio a video prístroje. Z týchto typov si vyberajte ak už DVD, alebo Blue Ray prehrávač vlastníte.

Rozdelenie domácich kín podľa počtu reproduktorov.

Soundbar

Kompaktné zariadenie, ktoré môže v sebe mať viac reproduktorov. Má tvar obdĺžnika a umiestňuje sa pod televízor.

Je vhodný do menších miestností kde dokáže navodiť celkom dobrý pocit priestorového zvuku.

Zostava 2.1

Domáce kino s troma reproduktormi (z toho sú dva výškové) stačí pre menej náročných divákov. Toto zariadenie Vám sice neposkytne priestorové ozvučenie ako pri viac reproduktorových zostavách, ale ak nepatríte k náročným divákom a nie ste majiteľmi vhodných TV prijímačov je táto zostava vhodná práve pre Vás.

Zostava 2.1 spracováva zvuk digitálne. Využíva odrazy zvukových vĺn, preto je podstatné rozmiestniť reproduktory efektívne.

Zostava 5.1

Väčšina filmov je nakrúcaná práve pre tento typ zostavy. Preto je zážitok z filmu pri zostave 5.1 najlepší. Je zložená z troch predných a dvoch zadných reproduktorov.

Aby ste si vedeli film dobre vychutnať, aby Vás vtiahol do deja je potrebná správne rozostavenie reproduktorov. Najlepšie tak, aby Vás, ako diváka, obklopovali.

Zostava 7.1

Táto zostava je vhodná pre najnáročnejších poslucháčov. Bežný poslucháč pár reproduktorov naviac ani nezaregistruje. V tomto prípade ide len o rozšírenie predchádzajúcej zostavy (2.1) o ďalšie dva reproduktory.

Tieto zostavy sú vhodné do väčších miestností.

V ponukách výrobcov nájdete aj väčšie zostavy 9.1, ale v bežnej domácnosti postačí úplne zostava 5.1 – veď aj veľká časť filmov sa bežne nakrúca práve pre zostavy domácich kín 5.1.

Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere domáceho kina.

Reproduktory

Každé domáce kino má dva reproduktory. Basový a výškový. Všimnite si aký je ich výkon, spotreba, koľko pásiem podporujú, ich citlivosť,… a v neposlednom rade aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Reproduktory z dreva Vám zaistia najlepší zvuk – fyzikálne zákony jednoducho nepustia.

Pri výbere reproduktorov berte ohľad aj na ich spôsob postavenia. Ak máte malé deti, alebo neposedného psíka k poškodeniu reproduktorov umiestnených na stojane môže prísť veľmi rýchlo.

Reproduktory rozmiestňujte podľa odporúčaní výrobcov. Najčastejšie to je (pri zostavách 5.1) dva reproduktory do predných kútov miestnosti, dva do zadných rohov a jeden priamo pod televízor. Ak máte väčšiu zostavu ďalšie dva reproduktory umiestnite ich vedľa seba na pravo a na ľavo (od miesta, odkiaľ najčastejšie sledujete televíziu)

Káble

Čím viac reproduktorov tým viac káblov – jednoduchá logika. Ak sa ale rozhodnete trochu si priplatiť môžete si zaobstarať domáce kino s bezdrôtovým pripojením.

Kompatibilita

Zároveň s domácim kinom nemusíte kupovať hneď aj nový televízor. Stačí sa len uistiť či je domáce kino kompatibilné s Vašim typom televízora. Môže totižto vznikať problém s kontrolnými signálmi, ktoré prebiehajú medzi zariadeniami.

Pravdaže, že je výhodou ak máte domáce kino a TV rovnakej značky – pri zapnutí domáceho kina sa vypne zvuk na TV,  a pod.

Spôsob pripojenia

Dokovacia stanica – na domáce kino môžete pripojiť iPhon, iPod,…

Rozhranie HDMI – jednoduché prepojenie domáceho kina s TV. Ak majú obe zariadenie (TV aj domáce kino) HDMI konektory postačí Vám jeden kábel na zvuk, obraz aj subwoofer.

USB konektor – sú to integrované vstupy pre prehrávanie videí, hudby a prezeranie fotografií.


Ako bude reklama vypadať?
-
Zobraziť formulár pre nákup
Tags : domáce kino
Elena

The author Elena

Leave a Response