close

Nerezové hrnce patria medzi najpoužívanejšie riady v našich domácnostiach. A často krát je to na nich aj vidieť. Lesklé nerezové predmety vyzerajú v kuchyni jednoducho úžasne, ale len kým sú čisté a vyleštené.

Nerezový hrniec
Nerezový hrniec

Isto ste počuli ako sa v minulosti leštili strieborné príbory pred tým ako sa dostali na prestretý stôl, s nerezou Vás čaká to isté.

Udržať lesk nerezových hrncov nie je až také náročné ako by sa mohlo zdať. Nemusíte kupovať prostriedky na to určené v drogérii. Môžete ich vyčistiť aj pomocou surovín, ktoré máte isto doma.

Jedlá sóda

Výborný domáci čistič striebra je vhodný aj na nerezové povrchy. Na vlhkú handru dajte trochu sódy a vyleštite hrniec. Pôjde to jedna radosť a Váš hrniec bude ako nový.

Citrón

Šťavu z citróna dajte na nerezový hrniec a nechajte 10-15 minút pôsobiť. Potom hrniec vydrhnite a na koniec umyte čistou vodou.

Ak je hrniec príliš začiernený môžete k šťave z citróna pridať trochu soli, ktorá znásobí čistiace účinky šťavy.

Ocot

Ocot Vám pomôže nie len pri ničení neželaných návštevníkov, ale aj výborne vyleští nerez. Ak sa Vám podarilo v hrnci niečo pripáliť ocot Vám s tým pomôže. Nalejte do hrnca vodu (tak, aby bola zaliata celá pripálená časť) a pri miernej teplote nechajte zovrieť. Hneď ako ocot začne vrieť odstavte hrniec z ohňa a nechajte cca 10 minút pôsobiť.

Ocot je výborným prostriedkom aj na odstraňovanie vodného kameňa. Akýkoľvek nerezový povrch len pretrite handričkou namočenou v octe a všetky stopy po vodnom kameni zmiznú.

Olej

Odtlačky prstov z nerezových hrncov a spotrebičov dáte dolu olejom. Uprednostnite detský olej, ale postačí aj kuchynský. Olej dajte na mäkkú handričku a vyleštite ňou nerezový povrch. Bude sa lesknúť v celej svojej kráse.

Coca Cola

Možno Vás tento prostriedok trochu prekvapí, ale verte tomu, že je úžasným čistiacim prostriedkom v kuchyni. Stačí zaliať znečistené miesto týmto nápojom a pár minút počkať. Pripálenina pôjde dole sama a odolnejšie nečistoty ľahko zoškrabnete handričkou, alebo vareškou. V prípade potreby môžete celý postup ešte zopakovať.

Tags : čistenie hrncovleštenie
Elena

The author Elena

Leave a Response