close

Strieborné príbory, retiazky, náramky, prstene, strieborné tácky a podobné kúsky sú častými doplnkami našej domácnosti a šperkovnice. Kým sa lesknú a trblietajú je radosť sa na ne pozerať, problém nastane keď nám striebro sčernie. Určite sa s tým stretol už každý. Stačí vlhkosť vzduchu, kozmetické prípravky, niektoré čistiace prostriedky, alebo ľudský pot a striebro začne černieť.

Každému striebornému kúsku sa dá znova vrátiť lesk. Či už sa jedná o šperk, bytovú dekoráciu, alebo príbor. Existuje viacero spôsobov ako znova do týchto vecí vdýchnuť život a stačí Vám k tomu len to čo máte bežne v domácnosti.

Čistenie striebra
  1. Alobal a sóda bikarbóna

Vysteľte si misku alobalom. Nalejte do nej horúcu vodu a lyžičku sódy bikarbóny. Do tohto roztoku ponorte strieborný predmet a nechajte ho v nej pár hodín (podľa znečistenia). Potom strieborný predmet vyberte, opláchnite pod tečúcou vodou a vyleštite mäkkou handričkou do sucha.

  • sódú bikarbónu môžete nahradiť aj kypriacim práškom. Strieborný predmet ale nechajte v roztoku len 20-30 minút.
  1. Ocot

Do misky s horúcou vodou dajte ocot ( na 1 liter vody cca 1-2 lyžice octu) a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno predmety len opláchnite pod vodou a vyleštite mäkkou handričkou.

  1. Soľ

Do plechového hrnčeka dajte lyžicu soli, alobal, vodu a striebro, ktoré chcete vyčistiť. Všetko spolu priveďte do varu a na miernom ohni varte asi 15 minút. Hneď potom striebro vyberte, vysušte a vyleštite.

  1. Popol

Popolom na čistenie používali už naši starí rodičia. Môžete použiť aj popol z cigariet. Naneste popol na handričku a vyčistite strieborný predmet. Nakoniec stačí len opláchnuť vodou, vysušiť a šperk sa bude lesknúť ako nový

  • ak nemáte možnosť dostať sa k popolu môžete ho nahradiť aj kypriacim práškom do pečiva.
  1. Zubná pasta a zubná kefka

Na tento spôsob Vám stačí biela zubná pasta, ktorá obsahuje fluór. Vezmite si starú mäkkú zubnú kefku, naneste na ňu trochu pasty a vyčistite šperk. Po opláchnutí vodou a usušení sa bude lesknúť v celej svojej kráse.

  1. Pivo

Večer stačí zaliať striebro trochou piva (tak aby bolo celé ponorené) a nechať takto do rána.


Ako bude reklama vypadať?
-
Zobraziť formulár pre nákup
Elena

The author Elena

Leave a Response