close
Komerčné článkyZdravie

Hloh obyčajný – tŕnitý ker, ktorý má liečivé účinky

Hloh obyčajný je nazývaný aj ako hloh končistotŕňový. Už podľa názvu si viete predstaviť, že sa jedná o tŕnitý ker alebo strom, ktorý má malé guľaté červené plody. Pozná ho takmer každý, pretože sa nachádza nielen na Slovensku, ale i v celej Európe. Nájsť ho môžete v rôznych húšťavách a hlavne v listnatých lesoch.

Hloh obyčajný a jeho účinky

Tento tŕnitý ker poskytuje množstvo pozitívnych účinkov, ktoré sú známe už od doby staroveku. Medzi najdôležitejšie z nich patria:

Lieči zápaly a vírusové ochorenia – obsahuje množstvo antioxidantov, trieslovín a vitamínov, takže je ideálny na liečbu, ale aj ako prevencia pred chrípkou či inou chorobou.

Chráni cievy a srdce – hloh obyčajný sa odporúča užívať ľuďom, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, arytmiou, búšením srdca, úzkosťou, stresom alebo napätím.

Pomáha zmierniť bolesť počas menštruácie – hloh obyčajný má vplyv na hormonálny systém (upokojí ho), vďaka čomu je nápomocný pri bolestivej menštruácií a pomôže i v období menopauzy.

Pomáha znížiť nespavosť – hloh končistotŕňový pomáha organizmu upokojiť sa. Ak trpíte nespavosťou, práve hloh vám s ňou pomôže.

Pomáha liečiť poruchy trávenia – bobule a výťažky z hlohu sa už po stáročia používajú na liečbu zažívacích problémov, najmä pri trávení a bolesti žalúdka.

Pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov

Aké je použitie Hlohu obyčajného?

Použitie Hlohu obyčajného je všestranné – využiť môžete nielen jeho plody, ale aj kvety a listy. Pomocou nich si môžete vyrobiť napríklad:

Čaj – vyrába sa zo sušených bobúľ, kvetov a listov hlohu obyčajného.

Džem, marmeláda alebo sirup – z bobúľ hlohu obyčajného si môžete urobiť domáci a hlavne zdraviu prospešný džem, marmeládu alebo dokonca sirup.

Tinktúru – vytvoriť si môžete aj svoju vlastnú tinktúru. Do nádoby dajte plody alebo kvety hlohu obyčajného, ktoré zalejete kvalitným alkoholom. Nádobu dôkladne uzavrite a nechajte odstáť dva týždne. Po uplynutí tejto doby túto tinktúru sceďte do malých pohárov alebo fľašiek. Ideálne je užívať tinktúru 2x denne (1 čajovú lyžičku).

TIP: Ďalšie spôsoby použitia nájdete aj v tomto článku: https://mediteka.sk/hloh-obycajny/

Ak však nechcete robiť čaj, džem a ani tinktúru, tak môžete siahnuť po výživovom doplnku, v ktorom sa nachádza hloh obyčajný.

angelo

The author angelo