close
Zdravie

Máte problém s pitnou vodou?

Dnes si povieme niečo o tom, čo môže spôsobovať nepríjemný zápach vo vode, z čoho vzniká a, čo môžeme spraviť s týmto nepríjemným problémom. Kedy je to ešte v poriadku a kedy je nevyhnutný rozbor vody. Slovensko má vo všeobecnosti veľmi kvalitnú vodu za čo môžeme byť vo veľkej miere vďační. V živote sa môžeme stretnúť aj s rôznymi problémami. V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o zafarbeniach a zápachoch vody. V ideálnom prípade by mala byť pitná voda bez zápachu, bez zafarbenia a bez výraznej chuti. Nemusíme síce hneď robiť paniku, ale každopádne by sme si pri niektorých zmenách mali dávať pozor. Taktiež voda, ktorá na prvý pohľad vyzerá byť čistá, bez zafarbenia alebo zápachu nemusí byť pre človeka pitná. Rôznym zafarbením vody by sme sa, teda mali vedieť aspoň laicky zorientovať na aký typ znečistenia sme narazili. Najčastejším možným zafarbením a s tým sa už určite stretol už takmer každý je voda zafarbená do červenkastej farby. Farba môže byť intenzívnejšia, ale môže mať aj odtiene do hnedej, žltej až oranžovej farby. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o výskyt hrdze vo vode. Tá vzniká pôsobením vlhkosti a reakcie železa s kyslíkom za vzniku zlúčenín oxidu železitého (Fe2O3) a oxidu železnatého (FeO). V tomto prípade dokážeme jednoducho prísť na jadro problému tak, že vyskúšame či nám hrdzavá voda tečie iba z jedného zdroja alebo iba po dlhšom nevyužívaní kohútika. Či tečie hrdzavá voda iba pri spustení teplej alebo studenej vody. Ako prvé potrebujeme zistiť, čo najbližšie od vodomeru až po kohútik, aby sme si boli istí či ide o problém skorodovaného potrubia v našej domácnosti alebo sa k nám už voda dostáva z vodární.

Voda sfarbená do mliečnej bielej farby môže indikovať vzduch, ktorý sa v nej prirodzene nachádza. Po napustení vody do číreho skleneného pohára by sa nám mala začať postupne „čistiť“ . Nemusíte sa v tomto prípade obávať, takáto voda je zdraviu nezávadná. Ak, ale aj po krátkom čase ostane voda mútna pravdepodobne sa bude jednať o kontamináciu. V tomto prípade odporúčame urobiť rozbor vody od certifikovaných odborníkov, ktorí vám podľa laboratórnych testov odporučia správnu úpravy vody.

Zelenkavé a modrasté zafarbenie vody zase môže vznikať oxidáciou medeného potrubia. Ak je však zafarbená do zelena a má aj zápach po rybách, ide o premnožení rias. Vtedy býva voda na dotyk aj mazľavá. Po konzumácii takejto vody môže nasledovať rada zdravotných problémov, ako je hnačka, zvracanie a tráviace problémy.

Najznámejšou dezinfekciou vody je chlór, ktorý má veľmi ľahko rozpoznateľný zápach. Na jednej strane je to vysoko efektívna metóda na ničenie baktérií a vírusov no pre naše zdravie až taký prínosný nie je. Na zmiernenie nežiaduceho chlórového zápachu odporúčame používať filter s aktívnym uhlím.

Čo v prípade, že nám voda páchne po skazených vajciach? Tento jav nastáva prítomnosťou sirovodíka vo vode. Sirovodík je plyn, ktorý sa môže prirodzene nachádzať v podzemných vodách niekedy aj v obecných rozvodoch vody. Druhá možnosť je, keď sirovodík vzniká chemickou reakciou priamo v ohrievači vody. Častokrát tento zápach nespôsobuje zdravotné komplikácie a ide len skôr o „estetický“ problém, ale odporúčame neriskovať a vodu otestovať. Ak pach registrujeme po spustení teplej vody s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o problém v ohrievači vody. V tomto prípade môžeme prečistiť ohrievač chlórovou dezinfekciou. Pokiaľ, ale nevykonáme túto dezinfekciu správne, môžeme očakávať, že sa bude problém po pár týždňoch opakovať. Ďalšou možnosťou je zvýšiť teplotu v ohrievači na 75 stupňov, ale toto odporúčame konzultovať s firmou, ktorá vám ohrievač spravuje, nakoľko ide o nebezpečnú metódu. Ak však pach cítiť rovnako aj pri spustení studenej, aj teplej vody zrejme pôjde o problém priamo v podzemnej vode. V tomto prípade odporúčame filter s aktívnym uhlím alebo oxidačný filter. V každom prípade sa vždy poraďte s odborníkom.

 

 

 

 

 

 

 

 

angelo

The author angelo