close
Komerčné článkyZdravie

Vyznáte sa v užívaní základných vitamínov? Prečítajte si rady odborníkov

Jedným zo základných pilierov zdravého životného štýlu je zdravá, pestrá a vyvážená strava, ktorá poskytuje dostatok makroživín i mikroživín. Avšak v dôsledku nevyváženého jedálnička, stresu, znečisteného životného prostredia i nižšej kvality potravín sa čoraz viac odborníkov zhoduje na tom, že doplnky výživy sú pomocníkmi v udržiavaní zdravia a vitality.

Pri výbere suplementov je kľúčová kvalita. Výživové doplnky a vitamíny Valentis pochádzajú z medzinárodnej farmaceutickej spoločnosti, ktorej poslaním je pomáhať ľuďom udržiavať zdravie prirodzeným spôsobom.

Okrem voľby vhodného doplnku výživy je treba vedieť aj to, ako ho správne užívať. Napríklad to, ktoré doplnky výživy sa vzájomne ovplyvňujú a kedy je najlepší čas na užívanie konkrétneho vitamínu.

Preto sme pre vás pripravili niekoľko užitočných rád, ktoré sa vám v tomto smere zídu. Ktoré sú to?

Kolagén na kosti a kĺby – výživa na kĺby sa nezaobíde bez vitamínu C

Kolagén na kosti a kĺby – výživa na kĺby je nevyhnutnosťou pre športovcov i seniorov, pretože už po 25. roku života produkcia kolagénu v ľudskom organizme postupne klesá. To sa môže prejavovať bolesťou kĺbov či rannou stuhnutosťou.

Kolagén je prirodzenou súčasťou ľudského tela, pričom existuje niekoľko typov kolagénu. Pre kĺby je kľúčový kolagén typu II, ktorý je súčasťou chrupavky. Podieľa sa na udržaní jej pevnosti, pružnosti a chráni ju pred poškodením.

Avšak doplnky výživy s obsahom kolagénu by mali obsahovať aj vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu.

Pri anémii nestačí doplniť železo, potrebný je aj vitamín C

Anémia – ako doplniť železo trápi nielen tehotné ženy, ale aj deti, seniorov, vegetariánov i vegánov. Ideálne je zabezpečiť železo zo stravy, avšak nie vždy to je možné, a nevyhnutnosťou sú doplnky výživy.

Pri dopĺňaní železa zo živočíšnych zdrojov i užívaní výživových doplnkov treba myslieť na to, že pre lepšie vstrebávanie železa je nevyhnutný vitamín C. Ten sa nachádza v zelenine a ovocí. Ak si teda dáte na obed hovädzí steak, nezabudnite na veľkú zeleninovú prílohu.

Vitamíny rozpustné v tukoch je vhodné užívať po jedle

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patria vitamíny A, D, E a K. Ako napovedá názov, rozpúšťajú sa v tukoch. Z tohto dôvodu odborníci na výživu odporúčajú konzumovať tieto vitamíny po jedle s obsahom tukov.

Na čo slúžia tieto vitamíny? Vitamín A je kľúčový pre dobrý zrak, vitamín D ovplyvňuje zdravie kostí i imunitu, vitamín E je silný antioxidant a vitamín K má vplyv na krvnú zrážanlivosť.

Multivitamíny je najlepšie jesť s jedlom

Multivitamínové suplementy obsahujú vitamíny rozpustné v tukoch i vo vode, ale aj minerály, stopové prvky či rôzne rastlinné zlúčeniny. Väčšina odborníkov sa teda zhoduje, že najlepší čas na ich užívanie je počas jedla.

Ak si dáte multivitamíny nalačno, vaše telo ich nedokáže dobre vstrebať a navyše si môžete podráždiť žalúdok.

Pre absorpciu vápnika je nevyhnutný vitamín D

Vápnik vo forme doplnku výživy užívajú najmä tí, ktorí trpia osteoporózou. Najviac ohrozené sú ženy po menopauze. Avšak samotné užívanie vápnika nestačí. Je potrebné k nemu pridať aj vitamín D, ktorý napomáha jeho využitiu.

Ak však hľadáte kvalitný doplnok výživy na kosti, mal by okrem vápnika a vitamínu D obsahovať aj vitamín K a horčík. Tvrdí to aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Prečo?

Tak napríklad vápnik a horčík majú synergický efekt, čiže sa vzájomne podporujú. Ľudské telo ich potrebuje v správnom pomere, ideálne 3:1 v prospech vápnika. Ak je medzi nimi nepomer, tak sa vzájomne blokujú, čo sa týka vstrebávania.

Vápnik s horčíkom sa v tenkom čreve vstrebávajú ráno a dopoludnia, a preto sa odporúča užívať ich ráno.

 

angelo

The author angelo