close
Zdravie

Typy vaginálneho výtoku: Čo sú a čo znamenajú? 

Existuje mnoho rôznych typov vaginálneho výtoku, líšiacich sa farbou, textúrou a konzistenciou. Občasné škvrny na spodnom prádle sú úplne normálne. Neškodný výtok všeobecne vyzerá belavo alebo priehľadne. Ale akonáhle sa kvapalina odparí, vyschne a zanechá za sebou belavú alebo žltkastú „hmotu“. Vzhľad takýchto škvŕn je úplne normálny, ak je výtok: Bez zápachu alebo má mierny slaný zápach Nie je sprevádzané svrbením alebo pálením Ak si všimnete zápachu pochádzajúci z výtoku, máte svrbenie alebo pálenie alebo máte iné obavy ohľadom vášho výtoku, je dobré sa poradiť s lekárom. Hnedý alebo zapáchajúci výtok značí infekciu či premnoženie kvasiniek v pošve. 

Aké má vaginálny výtok zloženie 

Vaginálny výtok je rovnako prirodzený ako sliny. Ale prečo to telo vôbec vytvára? Sliznice vagíny a žľazy na krčku maternice produkujú tekutinu na udržanie zdravia reprodukčných orgánov. Všetky typy vaginálneho výtoku sa skladajú z: 

  • Sekretov hlienu produkované cervikálnymi a Bartholiniho žľazami 
  • Tekutina prechádzajúca stenami ciev, ktoré zásobujú reprodukčné orgány krvou 
  • Hlien vylučovaný mazovými a potnými žľazami vchodu vulvy 
  • Odumreté bunky z vaginálneho epitelu a krčka maternice 
  • Veľké kolónie baktérií, vrátane prospešných, ktoré zabraňujú množeniu patogénov a udržujú kyslé vaginálne pH

Typy vaginálneho výtoku

Množstvo a typy vaginálneho výtoku sa líšia nielen od jednej osoby k druhej, ale aj v priebehu menštruačného cyklu. Všeobecne sa ale dá povedať, že biely výtok alebo priehľadný výtok, bez zápachu je pre ženské telo prirodzený, zatiaľ čo hnedý výtok alebo inak zafarbený, zapáchajúci výtok je prejavom ochorenia, mykózy či kvasinkovej infekcie. Produkty značky GYNELLA® pomáhajú predchádzať infekciám alebo pomáhajú zmierňovať ich príznaky. Veľmi obľúbený je rad pre intímnu hygienu GYNELLA®.

angelo

The author angelo