close
CestovanieKomerčné články

Minimalizujte riziko poruchy auta na dovolenke jeho kontrolou

Cesta na dovolenku vlastným autom má svoje výhody aj nevýhody. My sa teraz zameriame na jednu z nevýhod, ktorou je riziko technických problémov. Úplne eliminovať toto riziko sa nedá, ale je možné ho aspoň minimalizovať, ak budete pred dovolenkou venovať pozornosť svojmu vozidlu.

Výmena motorového oleja

Jedným zo základných úkonov pre bezproblémový chod auta je výmena motorového oleja každých 15 000 km alebo po roku od poslednej výmeny (podľa toho, čo nastane skôr). Ak vás tento rok výmena oleja ešte len čaká, urobte to pred dovolenkou. Kvalitné oleje nájdete napríklad v predajni motorových olejov Žilina.

Kontrola brzdového systému

Z hľadiska bezpečnosti je potom prioritou brzdový systém. Nechajte si skontrolovať kotúče, platničky a ak už ubehli dva roky odo dňa, kedy ste naposledy menili brzdovú kvapalinu, nechajte si urobiť aj to.

Klimatizácia a ďalšie veci

Pridať tiež môžete vyčistenie klimatizácie vrátane výmeny chladiva v klimatizačnom okruhu. Iste, s pokazenou klimatizáciou sa dá pokračovať v ceste, ale v letných horúčavách by to bolo doslova peklo, ktoré zažiť nechcete.

Za zmienku tiež stojí kontrola tlmičov, geometrie kolies, či stavu batérie a jej dobíjania. Dôležité je však aj to, aby ste servis navštívili v predstihu. Prečo? Ak náhodou kontrola pred dovolenkou odhalí nutnosť objednávania náhradných dielov Škoda, musíte mať dostatočnú časovú rezervu na to, aby potrebné diely prišli a aby vám ich v servise stihli vymeniť.

Prehliadka pred cestou

Pár dní pre dovolenkou je potom dobré urobiť ešte základnú prehliadku vášho vozidla. Ide o veci, ktoré si dokážete skontrolovať aj svojpomocne: množstvo chladiacej kvapaliny, množstvo letnej zmesi v ostrekovačoch a ich funkčnosť + fungovanie stieračov, funkčnosť všetkých svetiel a tiež správne nahustenie pneumatík.

Zdroj obrázka:

Autor: Kiattisak / Stock.adobe.com

angelo

The author angelo