close

Fotenie sa stalo bežnou súčasťou našich životov. Každý deň na sociálnych sieťach pribudnú milióny nových fotiek. Oproti minulosti sa klasické fotoaparáty používajú čoraz menej. Postupne ich nahrádza fotenie smartfónmi, ktorých schopnosti sa často vyrovnajú aj profesionálnym zrkadlovkám. Prečo je fotenie mobilom také obľúbené a ktoré smartfóny sú na fotky najlepšie?

 

 

Zdroj: pixabay.com

Výhody fotenia mobilom

Fotenie mobilom sa stalo obľúbené najmä preto, že je oveľa pohodlnejšie ako fotenie zrkadlovkou. Ak sa vyberiete na výlet, nemusíte so sebou ťahať zbytočnú záťaž navyše. Mobil vytiahnete z vrecka a aj bez potreby ďalších nastavení urobíte pekné fotky. Ak sa však s nastaveniami  predsa len trochu pohráte, napríklad s expozičným časom, clonou a hĺbkou ostrosti, dokážete vytvoriť snímku, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani profesionálny fotograf.

Nezabudnite váš smartfón chrániť na cestách podobne, ako pri klasickom fotoaparáte. Oplatí sa investovať do kvalitného ochranného skla, krytu alebo obalu. Mobil vám totiž vykĺzne z ruky rýchlejšie než zrkadlovka.

Myslite však na to, že kvalitný záber nezávisí len od množstva megapixelov. Dôležité je najmä dobre nasvietenie, ideálne prostredníctvom prirodzeného svetla. Tie najlepšie fotky doma i na cestách urobíte ráno a večer.. Hodina pred a po východe (resp. západe) slnka sú na fotenie najideálnejšie. Svetlo je vtedy mäkké a obloha farebná.

3 najlepšie fotomobily na trhu

Apple iPhone 11 Pro Max

V cenovej kategórii nad 800 eur vyhráva jednoznačne iPhone 11 Pro Max. Tento model uspokojí aj tých najnáročnejších nadšencov fotografie. Na jeho zadnej strane sa nachádzajú tri snímače s rozlíšením 12 Mpx (rovnaké rozlíšenie má aj predná selfie camera) a telefón ponúka mnoho ďalších profesionálnych funkcií.

Zdroj: unsplash.com

Nájdete tu optickú stabilizáciu, automatické ostrenie či portrétovú fotku. iPhone 11 Pro Max nesklame ani za zhoršených svetelných podmienok. Nočný režim je na naozaj vysokej úrovni. Bočné rámy sú oceľové a zadná strana je z kvalitného skla. Telefón je vďaka tomu odolnejší, čo sa zíde najmä pri fotení na cestách. Základná verzia iPhonu 11 Pro Max vás vyjde približne na 1200 eur.

Samsung Galaxy S20

Ak hľadáte o trochu lacnejšiu alternatívu k iPhonu 11 Pro Max, siahnite po modeli Samsung Galaxy S20. Za jeho základnú verziu zaplatíte okolo 700 eur. Priaznivci Androidu určite ocenia kompaktnejšie rozmery oproti predošlému modelu, prémiový fotoaparát a prvotriedny obraz. Foťák na zadnej strane disponuje tromi objektívmi. Rozlíšenie hlavného fotoaparátu je 64 Mpx a rozlíšenie širokouhlého objektívu 12 Mpx (predná kamera má však len 10 Mpx).

Zdroj: bigstock.com

Vo funkciách nechýba ani premakaný nočný režim, trojnásobný zoom, inteligentná redukcia rozostrenia a šumu, optická stabilizácia či automatické ostrenie. Keďže je displej tohto modelu bezrámčekový, zvážte ochranné sklá alebo kvalitnejšie puzdrá na mobily Samsung. Zabránite tak poškodeniu mobilu, ak vám spadne počas fotenia.

Huawei P30 Pro

Posledným špičkovým fotomobilom z oveľa priaznivejšej cenovej kategórie je Huawei P30 Pro, ktorý vás bude stáť len niečo cez 500 eur. Tento telefón sa pýši až štyrmi objektívmi na zadnej strane. Hlavný objektív má rozlíšenie 40 Mpx a je širokouhlý, ďalší ponúka 20 Mpx a je ultraširoký, tretí má rozlíšenie menšie, „iba“ 8 Mpx, avšak prináša až 10-násobný zoom.

Zdroj: bigstock.com

Posledný objektív sa stará o rozmazanie pozadia. Huawei P30 Pro fotí perfektne aj v nočnom režime. Problém mu nerobia ani snímky na priamom slnku. Profesionálne fotografie spravíte dokonca aj prednou selfie kamerou, ktorá má pozoruhodné rozlíšenie 32 Mpx. Súčasťou tohto modelu je aj umelá inteligencia, vďaka ktorej budú vaše fotky vyzerať ešte profesionálnejšie.

Na záver je vhodné dodať, že tieto modely sa od seba veľmi nelíšia. Všetky totiž ponúkajú mimoriadne kvalitné výsledné fotografie. To, ako sa nakoniec rozhodnete, závisí od vášho vkusu, požiadaviek a finančných možností. Najdôležitejšie sú vaše fotografické zručnosti, cit pre detail a chuť fotiť.

 

angelo

The author angelo