close


Rozhodne sa nám nespí dobre na akomkoľvek matraci a jeho výber nesmieme podceniť. Občas dostaneme tip na dobrý matrac, avšak to, čo vyhovuje druhým, nemusí vyhovovať nám. Myslite teda na svoje preferencie a vždy vsaďte na kvalitu a dobrého dodávateľa. Rozhodne sa neorientujte iba nízkou cenou. Platí totiž aj opačný extrém – drahý matrac nemusí byť vôbec zdravým či nám vyhovovať.

Rutina, pri ktorej sa občas spletieme

Veľkosť matracu na dĺžku a šírku väčšinou trafíme. Kde ale chybujeme je výška matracu. Obecne platí, že vyššie matrace vedia ponúknuť lepšie vlastnosti. Avšak výška matracu musí byť aj správna pokiaľ ide o našu posteľ. Pokiaľ má posteľ vysokú bočnicu, rozhodne nesmie byť matrac nižší. Vždy by mal byť o niečo vyšším. Príliš vysoký matrac nám ale taktiež vyhovovať nemusí. Preferujú ho však starší ľudia a každý, kto má pohybové potiaže. Umožňuje totiž jednoduchšie vstávanie.

Kvalitné matrace do manželských postelí

Často dlho vyberáme matrac práve do manželskej postele, kúpime si kľudne drahší, a potom sa nám na ňom aj tak špatne spí. Prvou otázkou, ktorú ste si pri výbere mali položi: Máme s partnerom skutočne rovnaké požiadavky na tvrdosť matracu? Mäkký, stredne tvrdý, tvrdý – často nájdeme tried delenia ešte viac.

Problémom môže byť taktiež zónovosť, ktorá vyššiemu partnerovi bude vyhovovať, hodne menšia žena ju nielenže nevyužije, ale ešte sa jej bude špatne spať. Pre príliš malých ľudí a pre deti nie sú zónové matrace vhodné.

U spojeného veľkého matracu môže byť tiež problém v rozdielnej hmotnosti partnerov. Nielenže muž nad 100kg potrebuje inú tvrdosť matracu než 50kg žena, ale môže sa vám stať, že sa spojený matrac bude pod ťažším partnerom deformovať a vy sa k nemu v podstate vždy prikotúľate. Výber matracu teda nie je jednoduchý. Najlepším riešením je zvoliť matrace dva. V tomto prípade ale voľte radšej matrac z rovnakej série (aby mal rovnakú výšku aj poťah) a líšil sa iba svojou tvrdosťou.

TIP: Viete, že sa zo zdravotných a hygienických dôvodov odporúča meniť matrac každých 7 rokov? Rozhodne to nepodceňujte. Matrac časom nielenže stráca svoje úžitkové vlastnosti, ale taktiež je plný roztočov.

Materiály pre matrace ponúkajú zaujímavé vlastnosti

Určite je dobré zvážiť, aký vybrať materiál pre matrac. Či už ten, z ktorého je samotný matrac, ale záleží tiež na poťahu. Obľúbené sú matrace z pamäťovej peny (tiež z lenivej peny), vďaka ktorej drží matrac tvar prirodzený vášmu telu. Veľkú výhodu ponúka prateľný poťah. Nezabudnite ale, že nech zvolíte akúkoľvek výplň matracu, nesmiete prehliadnuť jeden dôležitý parameter: tým je nosnosť. Ak nebude nosnosť odpovedať vašej hmotnosti, matrac nedokáže splniť vaše očakávanie.

angelo

The author angelo