close
Nezaradené

Hyperaktivita, alebo nevychovanosť? Všetko o ADHD/ADD

ADHD – Attention Deficit Hyperactive Disorded je psychiatrická porucha, ktorá sa prejavuje u detí školského veku. Ide o poruchu pozornosti, neschopnosti sústrediť sa a hyperaktivity. Existuje aj varianta tejto choroby bez prejavov hyperaktivity, vtedy hovoríme o ADD –Attention Deficit Disorder.

ADHD
ADHD

Nemýľte si ADHD s nevychovanosťou a opačne.

O ADHD isto už každý počul, a možno poznáte dieťa, ktoré túto poruchu má. Známejšia je pod názvom hyperaktivita. Prvé čo Vás pri dieťati s ADHD napadne je, že je nevychované. Pravdou je, že rodičia často nedostatočnú výchovu zamieňajú za slovo hyperaktivita. Miesto toho aby trochu viac dbali o výchovu potomka mu radšej rovno určia diagnózu v nádeji, že je problém vyriešený. Na druhú stranu, sú aj rodičia, ktorá pripisujú prejavy ADHD temperamentu a povahe dieťaťa a dúfajú, že časom z toho vyrastie.

Čo spôsobuje ADHD

Existuje viacero príčin, ktoré dávajú vzniknúť ADHD. Základ je v odlišnom vývoji a fungovaní mozgu. Človek s ADHD má narušený metabolizmus látok, ktoré prenášajú vzruchy medzi nervovými bunkami, teda dopamínu a noradrenalínu.

Diagnostika ADHD

ADHD sa prejavuje už v útlom veku dieťaťa, ale diagnostikuje sa až v začiatkoch školskej dochádzky (medzi 6-9 rokom ich života). Ako už bolo spomenuté, často krát sa zamieňa za temperament a povahu dieťaťa, prípadne za pochybenie rodičov vo výchove. Práve s nástupom do školy sa na dieťa kladú vyššie nároky, dieťa sa musí prispôsobovať novým pravidlám a normám a to je najlepší čas na správne diagnostikovanie poruchy.

Rôzne príznaky a prejavy ADHD.

ADHD sa prejavuje rôzne. Túto poruchu môžu mať navonok hyperaktívne, ale aj hypoaktívne (zasnené) deti. Obe deti môžu mať ADHD ale v rôznej forme.

Poruchy sústredenia sú typickým znakom ADHD

  • pre dieťa je ťažké udržať pozornosť pri plnení úlohy, alebo pri hre
  • pri rozhovore akoby nepočúvalo, nepostupuje podľa pokynov
  • má problém rozvrhnúť si úlohy
  • ľahko sa rozptýli
  • je zábudlivé
  • vyhýba sa úlohám, ktoré si vyžadujú pozornosť, sústredenosť a neprerušovanú duševnú prácu

Hyperaktivita môže byť ďalším zo znakov ADHD, ale nie je tomu tak vždy

  • dieťa „neobsedí“ – stále sa vrtí,  alebo sa s niečím neustále pohráva. Neustále sa pohybuje, pobehuje bez ohľadu na situáciu
  • nedokáže sa hrať potichu, jeho rečový prejav je značne väčší než prejav iných detí.

Deti s ADHD bývajú často impulzívne

  • má problém čakať v rade
  • skôr než dokončíte otázku už Vám na ňu odpovedá

Hypoaktivita môže byť ďalším príznakom ADHD. Aj zasnívané deti môžu mať problém so sústredením. Pomerne pokojné a tiché dieťa s ADHD si dokáže hodiny kresliť s jednou ceruzkou, ráno nič na čas nestíha a zabúdanie na domáce úlohy je u neho v podstate zásada.

Tags : ADHDhyperaktivita
Elena

The author Elena

Leave a Response