Kvások z ražnej múky si môžete urobiť doma. Nemusíte kupovať kvasnice ani droždie, postačí Vám na to múka a čistá voda (najlepšie bez chlóru). Z tohto kvásku si môžete upiecť ten najlepší chlieb aký ste kedy jedli.
Možno si teraz hovoríte, načo to je dobré? V každom obchode sa predáva niekoľko druhov chlebu, stačí si len vybrať, rozdiel medzi kupovaným a domácim chlebom z kvásku zistíte hneď ako si ho samy upečiete – a ak pri pečení chleba dáte prednosť domácemu kvásku pred kvasnicami z obchodu žiaden iný chlieb už nebudete chcieť.
Domáci kvások obsahuje živé kultúry, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Získate ho z prirodzeného a zároveň riadeného kvasenia ražnej múky. Najdôležitejšie je pripraviť si základný kvások. Bude to trvať pár dní, ale nevzdávajte to, nie je to náročné a zaberie Vám to len pár minút z každého dňa.
Ako na domáci kvások z ražnej múky.
- Deň.
V sklenenom pohári (najlepšie 7 dcl) zmiešajte 100 g ražnej múky a 100 ml vody. Pohár len prikryte vzdušnou handrou, alebo vrchnákom a nechajte 24 hodín stáť pri izbovej teplote na tmavšom mieste. Ak použijete vrchnák tak ho na pohár len položte, nezatvárajte pohár. Kvások potrebuje pre svoj vznik prístup vzduchu.
- Deň
Teraz budete každý deň kvások „prikrmovať“. Pridajte do zmesi 30 g ražnej múky a 30 ml vody. Premiešajte zmes a znova prikryte. Zmes by mala byť trochu hustejšia ako cesto na palacinky, ak je to potrebné pridajte múku, alebo vodu.
- Deň
Kvások už podrástol, zväčšil svoj objem a mal by mať aj bublinky. Znova ho prikŕmte, pridajte 30 g ražnej múky a 30 ml vody, premiešajte a zas prikryté odložte na 24 hodín.
- Deň
Ak Vám kvások vyrástol a je ho za pohár odoberte z neho polovicu – tú vyhoďte a zvyšný kvások prikŕmte tak ako predchádzajúci deň.
Tento postup opakujte ďalších 6 – 10 dní. Každých 24 hodín pridajte rovnaké množstvo ražnej múky a vody, zamiešajte a odložte na teplé a tmavšie miesto. Vždy keď kvások podrastie a je ho veľa polovicu z neho vyhoďte a zvyšok prikŕmte..
Kvások je najlepší na 10 – ty až 14 – ty deň. Skôr tento kvások na pečenie nepoužívajte. Pečivo z neho by Vám síce vykyslo, ale nemalo by tú správnu chuť a konzistenciu. Preto je lepšie si pár dní počkať a potom začať kvások používať.
Skladovanie kvásku
Vyrobený kvások môžete zavrieť a uložiť do chladničky. V chlade sa proces kvasenia značne obmedzí až zastaví a Váš kvások vydrží dlhšie. Ak nepečiete je vhodné kvások v chladničke každých 4- 5 dní prikŕmiť. Baktérie v ňom stále pracujú a ak nedostanú občas múku a vodu môže Vám kvások upadnúť.
Ak kvások nebudete používať dlhšiu dobu môžete ho dať do mrazničky.
Pri každom použití kvásku si z neho časť odložte do pohára. Prikŕmte ju, zavrite a odložte do chladničky. Takto budete mať kvások vždy pripravený a nebudete musieť ho pripravovať od začiatku.
Zdroj: pixabay.com