close
Domácnosť & bývanie

Aký sporák je pre Vašu domácnosť najvhodnejší.

Sporák je najdôležitejším spotrebičom v domácnosti. Práve preto je vhodné pred kúpou sporáku si dobre rozmyslieť viacero faktorov.

Sporák (Zdroj: https://pixabay.com/en/modern-kitchen-household-appliances-1772638/)
Sporák (Zdroj: https://pixabay.com/en/modern-kitchen-household-appliances-1772638/)

V prvom rade treba zobrať do úvahy akú energiu máte k dispozícii. Plynový sporák nevyužijete ak máte k dispozícii len elektrinu. Ak máte prístup k plynu a aj elektrine môžete si vybrať spomedzi kombinovaný sporákov.

Nemusíte hneď kupovať celý sporák. Môžete si zaobstarať rúru a varnú dosku. Záleží len od Vás čomu dáte prednosť.

Rozhodovať sa môžete medzi

  • celoelektrické sporáky (elektrická varná doska a elektrická rúra)
  • celoplynové sporáky (plynová varná doska a plynová rúra
  • kombinované sporáky (plynová varná doska a elektrická rúra)

Celoplynový sporák

V týchto sporákoch je veľkou výhodou varná doska. Okamžite po zapálení horáku získate teplo potrebné na prípravu jedla. Po jeho vypnutí neuniká zbytkové teplo.

Nevýhodou je rúra, ktorá ohrieva potraviny len zospodu. Tento problém isto poznajú všetci majitelia plynových sporákov. Najčastejšie sa s tým stretnete pri pečení koláčov, ktoré sú niekedy zospodu pripečené.  Problematické je tiež nastavenie správnej teploty v rúre.

Celoelektrický sporák

Pokiaľ nie je vo Vašom dome možnosť pripojenia sporáku na plyn obzrite sa po elektrických sporákoch.  V elektrickej rúre sa dá teplota presne nastaviť. Pečenie je rovnomerné zhora aj zospodu. Niektoré modely elektrických rúr už majú zabudovaný aj ventilátor, ktorý rovnomerne rozprúdi teplo po celom objeme rúry – zrýchli sa tak príprava jedla. Ak je v blízkosti ventilátora kruhové tepelné teleso vzniká horúci vzdušný ohrev a Vy tak môžete piecť vo viacerých úrovniach (napr. môžete upiecť viac plechov koláčov naraz)

V elektrických sporákoch je rozdiel vo varnej doske.

Sklokeramická varná doska

V  tejto doske je tepelné teleso (špirála), ktoré sa po zapnutí ohreje. Môžete to aj vidieť – čo zároveň slúži aj ako bezpečnosť, nakoľko aj po vypnutí varná doska vydáva zbytkové teplo.

Tepelné teleso je väčšinou okrúhle, ale existujú aj telesá, ktoré majú oválny tvar. Ak sa neviete rozhodnúť, môžete si vybrať varnú dosku, na ktorej budete mať možnosť zvoliť si okrúhly, alebo oválny ohrev.

Sklokeramické varné dosky sa dajú jednoducho čistiť. Hladký a takmer odolný povrch je nenáročný na údržbu. Nie sú ale nezničiteľné. Ak na ne padne ťažší predmet môžu sa rozbiť, alebo ich môžete poškriabať ostrými hranami hrncov.

Indukčná varná doska

Indukčné varné dosky sú podobné sklokeramickým doskám. Rozdiel je v spôsobe ohrevu. V tomto prípade ide o indukčné cievky. Pri varení na indukčnej varnej doske sa využíva spojenie magnetických polí dosky a hrnca. Teplo nevzniká pod doskou, ale na dne nádoby. Vďaka tomu sa varná doska neohrieva v okolí hrnca, ale len pod hrncom. Nehrozí popálenie po skončení varenia. Teplo vzniká len v mieste kde sa hrniec a varná doska dotýkajú.

Na varenie na indukčnej varnej doske potrebujete špeciálny riad, ktorý je vodivý. Najlepšie to zistíte obyčajnou magnetkou. Ak sa magnetka na hrnci udrží môžete v ňom variť na tejto doske. So sklenými alebo keramickými riadmi by ste na indukčnej varnej doske toho veľa nenavarili.

Výrobcovia celoelektrických sporákov odporúčajú napojenie na 380 – 400 V.

Ak máte v domácnosti len 220 V, mali by ste dať prednosť kombinovanému sporáku.

Kombinovaný sporák

Tieto sporáky majú plynovú varnú dosku a elektrickú rúru. Výhodou plynovej varnej dosky je rýchle dosiahnutie požadovanej teploty (nemusíte čakať kým sa doska rozohreje ako pri sklokeramických doskách). V elektrickej rúre zas môžete nastaviť presnú teplotu a ak investujete trochu viac financií môžete mať sporák s viacerými funkciami, ktoré isto využijete.

Rozmrazovanie – šetrné rozmrazovanie pomocou ventilátoru v rúre

Termostat – nastavenie teploty v rúre. Môžete nastaviť aj teplotu na sušenie ovocia, alebo húb

Teleskopický výsuv – plech sa dá vysunúť z rúry takmer celý von vďaka výsuvným koľajničkám a závesným roštom. Ďalšia manipulácia s plechom je potom oveľa jednoduchšia

Prednastaviteľné programy – môžete si nastaviť vlastný program na pečenie, prípadne zvoliť jeden z už predvolených programov.

Tepelná sonda – nástroj ideálny na pečenie mäsa. Sondu zapichnete do mäsa v rúre – zistíte tak presnú teplotu pokrmu v jeho strede. Pri niektorých typoch rúr je sonda prepojená s prednastavenými programami rúry a mäso sa tak vlastne pečie samé.

Aj varné dosky majú pár funkcií, o ktorých ste možno ani len netušili.

Plynová poistka – ak náhodou zhasne plameň na plynovom sporáku bezpečnostná poistka zastaví prívod plynu do horáku.

Elektrické zapaľovanie – nájdete len v kombinovaných sporákoch. Jednoduché zapálenie plynového horáku dosiahnete len stlačením a následným otočením gombíka.

Trysky – ak nemáte možnosť napojiť sporák na plyn môžete ho pomocou trysiek napojiť na propan – bután.

Zapojenie sporákov, či už plynových, elektrických, alebo kombinovaných by ste mali zveriť do rúk servisných pracovníkov.

 

Tags : kuchyňasporák
Elena

The author Elena

Leave a Response