close
Nezaradené

7 zaujímavostí z technologického sveta firmy Epson

Epson patrí k svetovým lídrom v oblasti výroby tlačiarní a vôbec informačných a zobrazovacích technológií, ktoré pomáhajú hendikepovaným, astronautom či Jamesovi Bondovi.

Epson
Epson

• Odkiaľ dostal Epson svoje meno? Vedzte, že táto história je celkom špecifická. Firma si meno odvodila od EP-101, prvej miniatúrnej elektronickej tlačiarne na svete, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1968. EP ako Electronic Printer, Epson ako E-P-son, teda syn elektrickej tlačiarne.

• Firma za viac ako 70 rokov svojej existencie vyprodukovala nie len atramentové cartridge a kancelársku techniku, ale aj rôzne zaujímavé vychytávky a zlepšováky ako prístroj na predpovedanie počasia, odstraňovač páperia či karaoke set. Úplne prvé „televízne“ hodinky na svete sa dokonca objavili v bondovke Chobotnička.

• Ak sa chce akákoľvek firma vyvíjať, musí zákonite dochádzať k vylepšeniam služieb či výrobných technológií. Epson to poňal po svojom a v roku 1980 firma vyrobila svojich vlastných robotov, ktorých okamžite zapojila do procesu pri výrobe hodiniek. Dnes aj pomocou nich vyrobí každú minútu 5 nových zariadení.

• Firma Epson má hlavný stan v meste Suwa, v japonskej prefektúre Nagano. Samozrejme, že ide o reprezentačné priestory so všetkým čo k tomu patrí. Na vzhľade okolia sa podieľal známy krajinár Ken Nakajima, ktorý pred firmou vysadil trávnik v tvare hodín.

• Život nevidiacich je v mnohom oveľa zložitejší ako život ľudí so zdravým zrakom. To si plne uvedomovali aj výskumníci v Epsone, preto voľné miesto na trhu zaplnili zaujímavým spôsobom – v roku 1966 vyvinuli svoje prvé hodinky pre slepých ľudí.

• V roku 1993 firma vyrobila ultra-miniatúrneho robota Monsieur. S rozmermi 11x12x10mm a váhou 4,3g obsahoval až 98 komponentov! Dostal sa aj na komerčný trh a v roku 1994 dokonca do Guinnessovej knihy rekordov ako najmenší robot na svete.

• Od roku má Epson na konte aj ďalšie zaujímavé prvenstvo. Epson Stylus Color 800 sa totiž stala prvou farebnou tlačiarňou, ktorá sa dostala do vesmíru. Inštalovali (a spolu s ňou iste aj špeciálne kompatibilné atramentové cartridge Epson) ju do vesmírneho raketoplánu Discovery pred 92.druhou vesmírnou misiou.

Tags : epsontlačiarne
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response