close

Je všeobecne známe, že do malých miestností sa hodí skôr maľba na stenu než vzorovaná tapeta, ale nie vždy to takto platí. Ak vyberiete tú správnu a k tomu doladíte závesy, máte o zvyšok krásneho efektu postarané. Taktisto môžete kombinovať vzorované závesy s jednoduchou maľovkou a pod.. Poradíme vám, čo frčí a čomu sa radšej vyhnúť.

Ako vybrať správny dizajn tapiet

Požadovaný vzhľad izby sa dá docieliť aj vhodným výberom tapiet. Pred ich kúpou si vopred rozmyslite, do akého štýlu chcete miestnosť ladiť a potom nakombinujte farby a vzory doplnkov i nábytku. Keď to budete mať zmáknuté, vyberte vhodný typ tapety. Farby tapety zvoľte radšej svetlejšie, ktoré odrážajú svetlo, pretože tak či tak tapety zmenšujú priestor. Pastelové farby či metalické potlače na tapetách dnes frčia a nič ich výberom nemôžete pokaziť. Vzorom sústreďte najväčšiu pozornosť.

Vyžadujú si dobre premyslenú členitosť vzoru a jeho mieru. Menšie vzory nepôsobia rušivo, pretože niekedy je menej viac.

Riešením problému farieb by bolo použitie farebného kolieska, ktoré vám pomôže odhaliť také farby, ktoré k sebe idú a naopak, ktoré sa k sebe veľmi nehodia. Jednoducho, farebné koliesko je rozdelené na tri spektrá farieb: teplé, studené a neutrálne a jeho otáčaním viete farby správne kombinovať.

Aké závesy sú najvhodnejšie?

Teplé odtiene (žltá, červená, oranžová) sa najčastejšie používajú na závesy, ktoré použijete do miestností, kde potrebujete nabudiť kreativitu. Studené oditene, ako modrá, sivá, zelená sa budú vynímať v izbách určených na odpočinok. Neutrálne farby (biela, čierna, odtiene béžovej) výborne ladia či už so studenými alebo teplými oditeňmi, pretože ich vedia krásne doplniť, bez toho, aby ich úplne rozbili a pôsobili nevhodne.

Ak sa pre závesy rozhodnete, pamätajte na to, aby ste ich umiestnili do okien vo väčších miestnostiach (ak volíte vzorované či inak výrazné závesy), kde sa budú krásne vynímať. V menších miestnostiach stiahnite radšej po bezfarebných či pastelových odtieňoch so žiadnym alebo veľmi jemným odtieňom, aby ste miestnosť zbytočne nezmenšovali.

angelo

The author angelo