close


Balenie na dovolenku môže dať poriadne zabrať, najmä ak balíte celú rodinu. Zmestiť všetko, čo budete potrebovať, do niekoľkých kufrov, nie je vždy jednoduché. Počas príprav sa preto ľahko stane, že na niektoré dôležité maličkosti zabudnete. Aby vám tento rok nič nechýbalo, pripravili sme pre vás praktický zoznam, čo zbaliť na dovolenku.

Oblečenie do každého počasia

Na dovolenke sa každý teší na krásne počasie, i tak je však potrebné zbaliť oblečenie pre prípad ochladenia. A to aj v tom prípade, že je na všetky dni vášho pobytu priaznivá predpoveď a zvlášť vtedy, ak sa chystáte na hory.

Pri balení kufrov preto pre každého člena rodiny vezmite tričká s krátkym rukávom, šortky, spodnú bielizeň, pyžamo, nohavice alebo tepláky, mikinu aj tenkú nepremokavú bundu. Myslite tiež na ochranu pred slnkom a vezmite šiltovky alebo klobúky. Podľa toho, kam sa chystáte, sa zísť môžu tiež pršiplášte alebo dáždniky.

Náš tip: Ak máte malé deti, vezmite niekoľko kusov oblečenia ako rezervu. Pre prípad, že budete musieť niečo počas dovolenky oprať, vyberajte veci z materiálov, ktoré rýchlo schnú.

Aké topánky nachystať

Letná turistika vyžaduje pevnú obuv, na pláž sa vám zídu ľahké žabky. Do kufra by ste si mali pribaliť aj tenisky alebo sandále. Nezabudnite na ponožky z priedušných materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot. Pre komfort pre vaše nohy počas chvíľ odpočinku v hoteli či chate, budete potrebovať papuče.

Hygienická taštička a lekárnička

K vode aj na hory si iste so sebou zbaľte krém na opaľovanie. Okrem toho budete potrebovať bežnú kozmetiku na starostlivosť o pleť, pokožku celého tela a vlasy. V prípade potreby vezmite tiež fén.

V dovolenkovej batožine by nemala v žiadnom prípade chýbať lekárnička. Okrem liekov, ktoré pravidelne užívate, si do nej zbaľte bežné lieky proti bolesti, prípadne prechladnutiu alebo tráviacim problémom. Zísť sa môžu aj rýchloobväz, dezinfekcia na rany, elastický obväz a masť na štípance.

Zábava pre celú rodinu

Ak vám v batožine zostalo dostatok miesta, pridajte spoločenské hry a hračky pre deti. Iste nezabudnite obľúbeného miláčika na zaspávanie. Večerný relax vám môžu spríjemniť rozprávky či filmy, ktoré si spolu pozriete na tablete alebo notebooku.

Mobil a všetko ostatné

Na čo všetko ešte myslieť?

  • Drobnosťou, na ktorú sa často zabúda, je nabíjačka na mobil.
  • Aby ste mali svoj mobilný telefón stále v pohotovosti, zíde sa vám tiež powerbanka.
  • Radi sa fotíte s celou rodinou? Ideálnym pomocníkom na tie najkrajšie zábery bude selfie tyč.
  • Na uloženie všetkých fotografií a videí, ktoré urobíte, nemusí postačiť bežná pamäť mobilu. Vo vašej dovolenkovej výbave by preto nemala chýbať pamäťová karta do mobilu.
  • Ak radi počúvate hudbu, pridajte aj slúchadlá.
  • Pocestujete autom? Po mnohých kilometroch jazdy sa iste ozve niekto z posádky, že sa mu vybil mobil. Všetko napraví praktická nabíjačka do auta.
  • Pohodlné sledovanie navigácie a preberanie hovorov vám umožní držiak na mobil do auta.

Máte naozaj všetko?

Najdôležitejšie veci, ktoré si nesmiete doma zabudnúť, majú malé rozmery. Samostatnú kôpku by mali preto tvoriť doklady (občianske preukazy, pasy, kartičky poistenca), prípadne letenka. Okrem platobnej karty sa vám môže zísť hotovosť v mene krajiny, do ktorej sa chystáte. 

angelo

The author angelo