close
Komerčné články

Postavte si záhradný domček. Nie je to nič zložité

Musíte pri každej návšteve záhrady vyberať náradie z pivnice či garáže? Alebo nemáte záhradku priamo pri dome a dochádzate k nej autom s plným kufrom záhradného náradia? Pritom postaviť záhradný domček priamo v záhrade nie je nič náročné. Dobre ho využijete ako úschovňu náradia, ako úkryt pred búrkou či slnkom alebo ako skrýšu pre deti.

Drevo, plast alebo odolný kov?

Prvým krokom, ktorý predchádza stavbe záhradného domčeka, je výber materiálu. Pritom si môžete vybrať z viacerých typov, najčastejšie je to kov, masívny plast a predovšetkým drevo. Každý z nich má svoje výhody, no nepochybne tým najatraktívnejším je drevený záhradný domček. Ten je sympatický najmä vďaka svojmu prírodnému vzhľadu, ktorým nenarušuje ráz záhrady.

Životnosť domčeka je pritom závislá od kvality a typu dreva. Samozrejme najvhodnejším je tvrdé drevo, ktoré je ale aj drahšie. Úplne bežne sa preto používa napríklad kvalitné, vyzreté, dôkladne vysušené smrekové drevo, ktoré je ošetrené základnou vrstvou laku.

Stavebnica pre dospelých

Drevený záhradný domček si buď môžete postaviť ozbrojený kladivom a klincami, alebo si ho dokážete kúpiť aj ako skladačku, s ktorou si priemerne zručný domáci kutil poradí v priebehu niekoľkých hodín. V niektorých prípadoch vám dokonca nebude treba ani klince. Nech už si vyberiete akýkoľvek model, konštrukcia je veľmi jednoduchá.

Základy – áno alebo nie?

Malé záhradné domčeky určené len na skladovanie náradia základy nutne nepotrebujú. Ak však záhradný domček položíte priamo na podklad, najčastejšie trávu, musí byť ošetrený proti vlhkosti. Lepším variantom je štrkový základ. Ten vytvoríte tak, že do jamy vo veľkosti domčeka a hĺbkou približne 20 cm nasypete štrk a dôkladne zarovnáte. Pod domček sa tiež hodia dlažobné kocky.

Väčší záhradný domček by ale určite mal stáť na dôkladne pripravenom podklade, teda základovej doske. Pevný základ je zárukou dlhej životnosti a stability.

angelo

The author angelo