close
Lifestyle

Do kancelárie – stolný počítač alebo notebook?

Potrebujete si zaobstarať nový počítač do kancelárie? V tom prípade určite premýšľate nad tým, či je pre vás lepší stolný počítač alebo skôr notebook. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody, je preto užitočné si ich dobre uvedomovať a na základe nich sa rozhodnúť. V akom prípade teda zvoliť klasický stolný počítač a v akom sa spoľahnúť radšej na notebook? Začnite vyberať s nami.

Stolný počítač
Stolný počítač

 

Stolný počítač či notebook, čo je pre vás vhodnejšie?

Pre každého z nás sa hodí iný typ počítača a veľmi záleží na tom, akú profesiu vykonávame. Azda najväčší a najviditeľnejší rozdiel medzi stolným počítačom a notebookom je ten, že notebook je mobilný, teda že si ho môžete vziať kamkoľvek so sebou. To v prípade stolného počítača samozrejme nejde. Ak teda viete, že budete potrebovať s počítačom chodiť na schôdzky alebo si brať prácu domov či napr. do vlaku, je pre vás notebook jasná voľba. Je potom ďalšou otázkou, aký notebook bude pre vás ten najvhodnejší, čo samozrejme opäť závisí na tom, akú prácu vykonávate.
Naopak ak pracujete len v kancelárii a počítač si nepotrebujete nikam brať, nefunguje to tak, že by ste za každú cenu museli mať stolný počítač. Kľudne môžete vsadiť aj na notebook.

Aké sú výhody notebooku a aké stolného počítača?

Okrem spomínaného rozdielu v mobilite prístrojov nájdete u notebooku a stolného počítača aj ďalšie rozdiely. Aj keď rozdiely neberte ako definitívne, veľmi totiž záleží na konkrétnom prístroji a jeho parametroch a tak sa môže stať, že kvalitný notebook bude výkonnejší než nekvalitný stolný počítač.

Obecne sa však dá povedať, že ak ste bežný užívateľ počítača, ktorý si na ňom vybaví maily, používa textové dokumenty, občas si na ňom pustí nejaký film alebo hru, mal by vám stačiť aj notebook. Ak však používate náročnejšie programy, hlavne sa to týka grafických programov, zrejme vám bude viac vyhovovať stolný počítač. Ak je pre vás dôležitá aj rýchlosť, poobzerajte sa tiež radšej po stolnom počítači. Notebooky totiž nemajú dostatok miesta na uloženie komponentov, preto býva aj ich chladenie často nedostatočné a dochádza tak k prehrievaniu notebooku. Aj výmena hardwaru je v prípade notebooku veľmi zložitá, často aj nemožná. Stolný počítač sa dá teda ľahšie opraviť alebo vylepšiť.

Na druhú stranu vďaka baterke vám notebook vydrží aj niekoľko hodín v prípade, kedy sa nemôžete pripojiť na elektrickú sieť. Aj keď aj batéria sa môže v prípade notebooku stať kameňom úrazu a postupne sa môže stať nefunkčnou. Ako ale bolo povedané na začiatku, veľmi záleží na konkrétnom modelu prístroja. Existujú samozrejme veľmi výkonné notebooky, u ktorých sa výrobcovia snažia eliminovať prípadné problémy na minimum. Je však jasné, že si za takýto notebook priplatíte.

A aký typ počítača sa hodí k tej či onej profesii? Ak vykonávate bežnú kancelársku prácu, stačí vám aj notebook. Na druhú stranu pre veľa ľudí je práca na stolnom počítači, napr. vďaka veľkosti obrazovky, pohodlnejšia. Prečo v takom prípade nevsadiť radšej na stolný počítač? Ak používate zložité programy, ak pracujete napr. ako architekt, projektant alebo grafik, určite bude pre vás vhodnejší stolný počítač.

Je skrátka dôležité uvedomiť si čo od počítača očakávate a na čo ho budete používať a podľa toho sa rozhodnúť.

Notebook
Notebook

Nezabudnite na príslušenstvo

Ku stolnému počítači vždy, k notebooku podľa vašich preferencií, je potreba dokúpiť aj klávesnicu a myš. V dnešnej dobe sú veľmi populárne bezdrôtové klávesnice. Pracuje sa s nimi veľmi pohodlne. To isté platí aj o myšiach.

Nezabudnite tiež na podložku pod myš. Určite vám odporúčame penovú alebo gélovú podložku, ktorá funkčne podoprie vaše zápästie a vy sa tak vyhnete problém prameniacim z častého a niekoľkohodinového používania myši či klávesnice.

Ako vidíte, vybrať si medzi notebookom a stolným počítačom nie je až taká veda. Je len dôležité uvedomiť si, čo od počítača očakávate, na čo ho budete používať a či ho budete potrebovať premiestňovať.

Tags : notebookstolný počítač
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response