close
Komerčné články

Dôvody, ktoré vás presvedčia, aby ste sa začali viac hýbať

Počet obéznych ľudí a najmä detí neustále rastie. Dennodenne počúvame v správach o tom, ako majú malé deti málo pohybu, trávia stále viac času na internete a aj obyčajná prechádzka v prírode je im cudzia.

Obezita
Obezita

Ak ste si aj vy na začiatku tohto roka dali predsavzatie, že sa budete viac hýbať a doteraz ste sa do toho ešte nepustili, teraz je ten správny čas všetko dobehnúť. Ani sa nenazdáte a jar a s ňou teplé počasie je onedlho tu.

Vyhneme sa civilizačným chorobám, ako cukrovke, obezite, mozgovej mŕtvici

Akákoľvek telesná aktivita, cvičenie, ale aj šport pomáhajú znižovať riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, cukrovky a obezity. Ak máte v rodine príbuzných, ktorých tieto zdravotné problémy trápia a viete, že máte nábeh na takéto zdravotné komplikácie aj vy, mali by ste sa zamyslieť ešte raz nad tým, či by skutočne nebolo dobré viac sa hýbať. Začnite jednoduchými cvikmi s činkami, podnikajte pravidelne prechádzky a uvidíte, že váš zdravotný stav sa výrazne zlepší.

Vedeli ste, že pohyb chráni aj pre vznikom nádorových ochorení? Odborníci to dokázali najmä pri rakovine hrubého čreva a prsníkov. Pravidelný pohyb navyše znižuje riziko nádorových ochorení až o 10% v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa pohybu venujú málo, respektíve vôbec.

Ak máte malé deti, chodievajte s nimi už od dojčenského veku na plávanie. Dieťatko berie plávanie ako veselú hru, ktorá navyše pomáha pri psychomotorickom vývoji. Dieťatko si navyše zvyká na kolektív, čo oceníte najmä pred nástupom do materskej škôlky. Kurz detského plávania si ale objedávajte vopred. Záujem o tieto kurzy je naozaj veľký.

Predĺžite si život

Lekári z Taiwanu sa vyjadrili, že sa stačí hýbať 15 minút denne a náš život bude kvalitnejší. V britskom časopise The Lancet sa dokonca uvádzalo, že týchto 15 minút pravidelného cvičenia (pohybu) predlžuje život až o neuveriteľné 3 roky a znižuje úmrtnosť až o celých 14%.

Eliminujete stres

V dnešnej dobe, kedy chce každý všetko hneď a so stresovými situáciami sa stretávame dennodenne, potrebujeme niečo, čo by nás odbremenilo od všetkých povinností, ktoré na nás striehnu na každom kroku. Práve pohyb a najmä prechádzka v prírode nám pomôže eliminovať stres, ktorému sme neustále vystavení.

Vyskúšajte nordic walking. Precvičíte celé telo, ochránite pohybový aparát, vyformujete si postavu, ale najmä – budete sa hýbať. Pohyb dokonca dobre vplýva aj na vašu produktivitu. Nebuďte človekom, ktorého najčastejšími spoločníkmi sú diár, mobil, sociálne siete a „vypnite“ v prírode. Uvidíte, že zrazu pocítite prísun novej energie a zvýši sa aj vaša produktivita.

Okrem nordic walkingu vám odporúčame vyskúšať aj Feldenkraisovu metódu. Je to cvičebná metóda, ktorú vyvinul Feldenkrais, ktorá pôsobí priaznivo nielen na vaše svalstvo a kostru, ale aj na vaše myslenie a vnímanie.

Tags : obezitapohybšport
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response