close
CestovanieKomerčné články

Čo skontrolovať na aute pred cestou na zimnú dovolenku?

Väčšina ľudí si pod cestovaním autom na dovolenku predstaví leto a talianske, či chorvátske pobrežie. Milovníci lyžovania a zimných športov však neraz vyrážajú do zahraničia aj cez zimu, aby si vychutnali zahraničné zjazdovky.

Svetlá a chladiaca zmes

Jednu vec však majú takéto dovolenky spoločnú s tými letnými. Je dobré, ak si pred cestou skontrolujete, resp. necháte skontrolovať technický stav vášho vozidla a niektoré dôležité autodiely. Nebudeme však hovoriť o prezúvaní pneumatík, či naliatí nemrznúcej zmesi do ostrekovačov. To sú predsa veci, ktoré musíte mať bez ohľadu na to, či idete cez zimu do zahraničia, alebo nie. Pozrime sa na iné veci, ktoré je dobré pred cestou na zimnú dovolenku (alebo aj zimou všeobecne) na aute skontrolovať.

Začnime pri svetlách. Veď v zime slnko neskôr vychádza a skôr zapadá, takže funkčnosť svetiel je o to dôležitejšia. Všetky žiarovky, ktoré je možné vo vašom aute vymeniť bez návštevy servisu, by ste preto mali mať v rezerve. Okrem toho je dobré skontrolovať aj sklon svetiel, aby ste neoslepovali ostatných vodičov. Predsa len, zľadovatené alebo mokré cesty spôsobujú viac odrazov.

Čo sa motora týka, dôležité je nechať si skontrolovať koncentráciu nemrznúcej zmesi v chladiacej sústave. Ak už nedokáže dostatočne odolávať mínusovým teplotám, riskujete jej zamrznutie a poškodenie chladiacej sústavy aj motora.

Brzdy a akumulátor

Pri brzdách je okrem bežnej kontroly hrúbky brzdových platničiek alebo bodu varu brzdovej kvapaliny dôležité v súvislosti so zimnou dovolenkou a zimou všeobecne skontrolovať rovnomernosť brzdného účinku. Nesúmerný účinok bŕzd a klzký povrch na zimných cestách sa totiž takmer zákonite rovná nebezpečnému šmyku.

Na záver sme si nechali zimnú „klasiku“, ktorou je akumulátor. Neexistuje väčšia záťaž pre batériu vo vašom aute ako nízke teploty. Zvládnuť cestu na zimnú dovolenku a aj celú zimu jej môžete pomôcť aj tak, že očistíte pólové vývody. A samozrejme, pre vlastné dobro si nechajte skontrolovať stav batérie a aj funkčnosť alternátora.

Zdroj obrázka:

Autor: prostooleh / Stock.adobe.com

angelo

The author angelo