close
Lifestyle

5 vianočných zaujímavostí

Vianoce sú azda najkrajšie sviatky v roku, ktoré slávia ľudia doslova po celom svete. Prečítajte si o zvykoch a zaujímavostiach, ktoré sa k nim viažu.

Vianoce
Vianoce

Santa Claus je v Amerike!

V americkom štáte Indiana sa od roku 1854 nachádzali dve mestečká s názvom Santa Fe. To mladšie sa teda muselo premenovať. Mestská rada zasadla niekoľko krát, kým zvolila meno Santa Claus. Populárny názov dnes láka pozornosť detí z celého sveta, ktoré každoročne na miestnu poštu adresujú tisícky dopisov – a od roku 1914 domáci na každý z dopisov aj odpovedajú.

Sviatky po peruánsky

V Peru sa nachádza istá dedina, kde to na konci roka pravidelne vrie. Miestni totiž majú zaujímavý zvyk pravidelne organizovať pästné súboje, pomocou ktorých si rivali vybavujú resty, ktoré počas roka vznikli. Účel je celkom prostý – začať nový rok s čistým štítom.

Kto a kde nosí darčeky?

Hračky, bábiky či  odrážadlá pre deti nachádzajú deti pod vianočnými stromčekmi po celom svete. Na Slovensku obdarúva Ježiško, v Poľsku Swiety Mikolaj, v Rusku Ded Moroz a na Havaji Kanakaloka. Smútiť nemusia ani deti v ázijských krajinách, v Japonsku do domácností pravidelne zavíta Hoteiosho, v Číne zase majú tzv. vianočného starého muža Dun Che Lao Ren.

Symbol Vianoc a recyklácia

Vianočný stromček je jeden zo symbolov Vianoc a prastarý symbol života a prosperity. Do slovenských domácností začať zvyk zdobiť vianočný stromček prenikať koncom 18.storočia z nemecky hovoriacich krajín. Ponecháva sa zvyčajne do obdobia Troch kráľov, po ktorom sa vyhadzuje. Vo svete ale napríklad niektoré ZOO využívajú vianočné stromčeky ako krmivo pre zvieratá.

Koľko stoja nechcené darčeky?

Vianočné darčeky vždy kupujeme s tým najlepším úmyslom, občas sa ale náš nápad nestretne s pochopením obdarovaného. Vo Veľkej Británii napríklad odhadujú, že za nechcené vianočné darčeky sa ročne minie asi 700 miliónov libier! Ak nechcete svojich najmenších zarmútiť, podarujte im trebárs elektrické autíčka pre deti, hit týchto Vianoc.

Tags : darčekyVianoce
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response