close
Komerčné články

Geotermálne tepelné čerpadlá – ideálny zdroj tepla pre veľkú časť domácností na Slovensku

Geotermálne tepelné čerpadlá kombinujú niekoľko výhod, ktoré z nich robia vhodný zdroj tepla pre väčšinu slovenských domácností. Pozitívne skúsenosti zo západnej Európy ukazujú, že o geotermálnych tepelných čerpadlách nielenže budeme čím ďalej častejšie počuť, ale taktiež ich budeme aj čoraz viac vídať ako primárny zdroj tepla pre lokálne aj diaľkové vykurovanie!

Tepelné čerpadlá zem / voda (tzv. geotermálne tepelné čerpadlá) sú najúsprornejším typom tepelných čerpadiel a sú vhodné ako primárny zdroj tepla pre menšie rodinné domy aj komplex bytových jednotiek.

Jediná nevýhoda – musíte mať na čerpadlo miesto

Kým sa dostaneme k samotným výhodám, začneme obmedzeniami, ktoré sú s týmto typom tepelných čerpadiel spojené. Obmedzenie je len jedno a týka sa možnosti disponovať vhodným pozemkom o veľkosti 200 až 400 metrov štvorcových, pod ktorým budú umiestnené kolektory získavajúce geotermálnu energiu k výrobe tepla. Pod vhodnosťou pozemku sa pritom rozumie požiadavka na pôdu, ktorá by umožňovala realizáciu výkopov do potrebnej hĺbky.

A teraz k výhodám…

Geotermálne tepelné čerpadlá majú extrémne lacnú prevádzku a v porovnaní s ostatnými typmi tepelných čerpadiel u nich možno dosiahnuť 30% úspor za spotrebu elektriny. „Paliva” pre tieto čerpadlá je dostatok po celom Slovensku a v skutočnosti geotermálne tepelné čerpadlá využívajú len zlomok slnečnej energie uloženej pod povrchom pozemku.

Doterajšie skúsenosti ukazujú, že geotermálne tepelné čerpadlá sú extrémne spoľahlivé v čase, keď doba životnosti tepelného čerpadla a plošného kolektoru dosahuje desiatky rokov, a to aj pri opakovanom vystavení náročným podmienkam.

Samotné tepelné čerpadlo má tichú prevádzku. Nebudete tak o ňom ani vedieť a pokiaľ príde reč na pravidelnú údržbu, pri tomto type ide o bezúdržbové riešenie.

Geotermálne tepelné čerpadlá majú skvelé referencie pri využití v súkromnom a verejnom sektore. Nájdeme ich nielen v rámci bytových objektov, ale taktiež aj v priemyselných areáloch, hoteloch, športoviskách či dokonca poľnohospodárskych objektoch. Medzi významné projekty, ktorých súčasťou sú geotermálne tepelné čerpadlá, patria:

  • V Paříži, Bordeaux a Rennes sa dnes veľké tepelné čerpadlá využívajú na dodávanie tepla pre tisícky domácností. A podobný princíp uplatňuje viacero francúzskych miest.
  • Nová prestavba systému dodávania diaľkového tepla v Mníchove s tým, že po novom vzrastie približne až na 70 % podiel tepla, ktoré budú dodávať práve geotermálne tepelné čerpadlá.
  • Výstavba projektu obrovského skleníka vo Veľkej Británii. Skleník má slúžiť na využívanie tepla z tepelných čerpadiel, čím by úroda pokryla 12 % celkového dopytu po paradajkách v rámci celého Spojeného kráľovstva.
  • Inštalovanie geotermálnych tepelných čerpadiel na hladinách švajčiarskych jazier. Práve Švajčiarsko čelí nedostatočnému výkonu svojich vodných elektrární najmä v zimných mesiacoch a takýmto spôsobom sa snaží túto situáciu vyriešiť.

 

 

Ak vás zaujali vlastnosti geotermálnych tepelných čerpadiel, neváhajte si zistiť viac informácií o tom, aké konkrétne výhody (úspora financií, menej starostí a pod.) môžu priniesť práve vám.

angelo

The author angelo