close

Škrabance na aute alebo motocykli sú nepríjemnosťou, ktorú žiadny šofér nemá rád. Majú množstvo príčin a pri každom nás trošku pichne pri srdci. Našťastie sa dajú celkom ľahko odstrániť, a to aj svojpomocne.

Dnes si už pri každom škrabanci nemusíte hľadať náhradné autodiely online a kupovať tak úplne nové. Stačí si zohnať pár nástrojov a prostriedkov a odstránenie škrabancov zvládnete aj sami.

Ako vznikajú škrabance?

Pravda, najlepším spôsobom, ako sa škrabancom vyhnúť, je prevencia. Aj keď sú náhradné diely na motocykle, autá či dokonca aj náhradné diely na nákladné autá jednoducho dostupné, neznamená to, že by ste starostlivosť o svoj dopravný prostriedok mali zanedbávať. Práve naopak.

Na stav svojho vozidla myslite dopredu a snažte sa čo najviac eliminovať riziko škrabancov a iných poškodení, ktoré môžu degradovať vaše auto alebo motocykel. Navyše, škrabance nevyzerajú pekne a ak by ste svoj prostriedok chceli predať, môžu znížiť jeho cenu.

A aké sú teda ich najčastejšie príčiny vzniku? Poväčšine je to priamym kontaktom s pevnými predmetmi. Stĺpiky, múry, ploty, kamienky, drôty či iné autá.

Niektorým sa môžete vyhnúť napríklad za pomoci správneho parkovania a bezpečnej, ohľaduplnej jazdy. Pokiaľ si nie ste istý svojimi parkovacími schopnosťami, zlepšite techniku svojho parkovania, prípadne parkujte na miestach s dostatkom priestoru. Dávajte pozor aj na otváranie dverí, aby ste nezasiali susedné vozidlo.

Ďalšou príčinou môže byť nekvalitné umývanie vozidla. Tvrdé a drsné handry, nevhodné chemikálie a postupy umývania, ale aj nedostatočné odstraňovanie nečistôt a zlá ochrana lakového povrchu – toto všetko môže viesť k vzniku škrabancov, pritom prevencia je veľmi jednoduchá.

Potom sú tu faktory, ktoré príliš neovplyvníme. Ide o zlý stav vozovky – výtlky, nerovnosti, kamene, prach – prípadne o zver, ktorá vám môže auto či motocykel poškriabať.

 

Odstráňte si škrabance aj sami

V prípade, že ste dosť technicky zdatný, máte aspoň nejaké skúsenosti a škrabance na aute alebo motocykli si chcete odstrániť svojpomocne, prinášame vám niekoľko rád, postupov a spôsobov, vďaka ktorým to zvládnete.

 

  1. Očistite svoje auto alebo motocykel

Keď už viete, že vaše auto alebo motocykel má škrabance a idete ich odstrániť, najprv dopravný prostriedok dôkladne umyte. Buď ručne, alebo v autoumyvárni. Vozidlo tak zbavíte nečistôt a prachu, ktoré by mohli pri ošetrovaní spôsobiť ďalšie škrabance a poškodenia.

 

  1. Odstráňte najjemnejšie škrabance

Pokiaľ škrabance nie sú príliš hlboké, jednoducho ich môžete odstrániť, a to za pomoci rôznych produktov, medzi ktoré patria lakové perá na škrabance, prípadne špeciálne leštiace pasty.

Tieto doplnky ľahko objednáte z internetu alebo ich zakúpite aj v kamennej predajni. Postupujte podľa návodu výrobcu, prostriedok aplikujte na problémové miesto a za pomoci jemného tlaku ošetrite malé škrabance a poškodenia.

 

  1. Ak máte viac času

V prípade, že sa chcete svojmu dvoj- alebo štvorkolesovému vozidlu povenovať viac, za zmienku stoja glazúry a politúry. Tieto prostriedky slúžia k oprave menších škrabancov a nedostatkov, zvýšia lesk vášho vozidla a zlepšia tak jeho vzhľad.

Sústreďte sa na kvalitné produkty a postupujte podľa návodu. Politúra sa zväčša nanáša kruhovými pohybmi na postihnuté miesta, a to za pomoci mäkkej handry.

 

Niekedy však môžu byť škrabance vážne, hlboké alebo sa môžu nachádzať na zle dostupných miestach. Vtedy vložte svoje vozidlo do rúk profesionálom, ktorí disponujú špeciálnymi nástrojmi a technikami na odstránenie aj tých najhorších škrabancov a poškodení karosérie.

Tags : náhradné autodiely onlinenáhradné diely na motocyklenáhradné diely na nákladné autá
angelo

The author angelo