close


Komu by napadlo, že sa v novom roku dočkáme pandémie?! Ľudia si začali naplno uvedomovať tie pravé životné hodnoty a začali sa lepšie starať o svoje zdravie. S tým súvisí aj využívanie ochranných pomôcok, ako sú napríklad bavlnené rúška.

Význam rúška pre zdravie

Dnes už, milé dámy, nielen bez kabelky, ale aj bez ochranného rúška na tvár ani na krok! Zbehlo sa to rýchlo, no aktuálnej situácii sa musíme prispôsobiť, keď nechceme ohroziť seba ani svoje okolie. Či ideme na prechádzku s dieťatkom, do obchodu alebo do práce, vždy by sme mali siahnuť po čistom ochrannom rúšku na tvár. To znamená buď po jednorazovom, alebo vypratom a vyžehlenom bavlnenom rúšku, ktoré je dostatočne sterilné a zbavené všetkých mikroorganizmov. Rúško si nasadzujeme s umytými rukami a je dobré si ho počas dňa každé tri hodiny meniť, ak sme v kontakte s ľuďmi, aby sme zabezpečili jeho ochrannú funkciu.

Bavlnené, ale i akékoľvek iné ochranné rúško má zabezpečiť, aby sa nám na sliznicu nosa či úst nenalepili mikroorganizmy z vonkajšieho prostredia. Či niekto v priestore kýchne alebo zakašle, rúško nás ochráni, a to platí aj naopak. Ani nemusíme vedieť, že sme chorí, a jedno naše kýchnutie alebo slinka, ktorá nám vystrelí z úst pri smiechu, spôsobí, že nakazíme veľa ľudí v okolí. Neohrozujme sa navzájom. Buďme doma alebo si cestou von nasaďme ochranné rúško.

Rúško sa stáva potrebným módnym doplnkom

Najbližšie mesiace si bez rúška veru nebudeme vedieť predstaviť fungovať, preto je vhodné nájsť si taký typ, ktorý nám bude vyhovovať. Efektné sú bavlnené rúška, pretože sa vyrábajú v rôznych farbách, vzoroch i strihoch, ale aj s rôznym typom viazania – na gumičku či s bavlnenou šnúrkou. Ak si budete hľadať bavlnené rúško, najlepšie je dvoj- až trojvrstvové, prípadne také, do ktorého si sami viete vložiť filter v podobe vreckovky (a i.). Je jasné, že respirátor by nás ochránil pred vírusmi lepšie, avšak súčasná situácia, keď ich je na trhu nedostatok, nás núti siahať po alternatívach.

Ochranné rúška aj pre detské tváričky

Každý sa snaží byť tieto dni čo najviac doma, aby sa vyhol nákaze a jej šíreniu. No jeden z rodiny tak či tak musí zabezpečiť pravidelné nákupy, vyvetrať psa alebo vyniesť odpadky. Rodiny s malými deťmi si zasa nevedia predstaviť, že by sa každý deň nevybrali von, samozrejme, na miesta, kde sa zdržuje čo najmenej ľudí. Tí, čo žijú v rodinnom dome, na dvore rúška nosiť nemusia, no všetci ostatní sú povinní si ich nasadiť, a teda aj naši najmenší. Aby ste sa vyhli kriku, panike alebo odmietavému postoju, treba nájsť také rúška, ktoré deti zaujmú farbou, vzorom či strihom. Keď si dieťatko rúško nasadí, nikde by ho nemalo tlačiť, na tvári, za ušami ani na hlave (podľa toho, aký typ viazania má). Iba tak docielite, že bude s rúškom chodiť von rado. A keďže neviete, ako dlho ho vydrží mať na sebe, najlepšie je nevzďaľovať sa od bydliska. J

 

angelo

The author angelo