close
Komerčné články

Septiky, žumpy a čo by ste o nich mali vedieť

Myslíte si, že kanalizácia je v 21. storočí na Slovensku samozrejmosťou? Áno, na väčšine miest to tak skutočne je, no nie absolútne všade. Stále ešte existuje dostatok panenských, civilizáciou len minimálne ovplyvnených lokalít. Aj na takýchto kopaniciach a „zabudnutých“ miestach však žijú ľudia a tí predsa potrebujú splaškové vody niekam odvádzať – no rozhodne nie len tak do prírody. Akú alternatívu teda zvoliť, keď kanalizácia nie je k dispozícii? Žumpu alebo septik?

Betónová žumpa
Betónová žumpa

Betónové žumpy aj septiky slúžia na zachytávanie odpadových vôd a je možné ich využiť pri všetkých nehnuteľnostiach, ktoré nemajú napojenie na kanalizačnú sieť. Aký je medzi nimi rozdiel a čo o septikoch a žumpách hovorí zákon?

Septik – charakteristika

Určiť rozdiel medzi oboma pojmami je pomerne jednoduché. Septik totiž splaškové vody nie len zhromažďuje, ale aj čistí. Čistenie prebieha v jednotlivých komorách (môžu byť dve či tri), do ktorých prúdia odpadové vody. Práve v komorách ostávajú a postupne vyhnívajú kalové častice z týchto vôd. Očistenú vodu je následne možné vypúšťať do podzemných či povrchových vôd, prípadne sa dá využiť na zalievanie záhonov či stromov v sadoch.

Žumpa – charakteristika

Žumpa slúži zásadne len na uskladňovanie splaškovej vody, ktorú nečistí ani neprepúšťa ďalej. Zadržiavaná odpadová voda môže, vďaka rozkladnému procesu, produkovať nebezpečné výpary a plyny, preto musí byť žumpa správnym spôsobom odvetrávaná. Žumpa si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorá spočíva v jej vyvážaní (realizuje sa fekálnym vozom a voda zo žúmp smeruje do čističky odpadových vôd). Žumpu z Jimko.sk je teda potrebné vyberať aj s ohľadom na počet obyvateľov nehnuteľnosti, respektíve frekvenciu jej využívania. V zásade platí, že čím menej ľudí a čí menej využívaná nehnuteľnosť, tým menej odpadovej vody sa vyprodukuje a teda žumpu netreba tak často vyvážať.

Čo hovorí zákon

Žumpy ani septiky sa nedajú osádzať len tak, nakladanie s nimi upravuje zákon o odpadových vodách. Ten označuje septik ako vodnú stavbu a z tohto titulu je pred jeho samotnou výstavbou nutné zaobstarať si stavebné povolenie. To sa dá vyriešiť pri získavaní stavebného povolenia na nehnuteľnosť, prípadne sa vydáva aj dodatočne v prípade, ak už nehnuteľnosť stojí a septik sa k nej len pripája. Okrem stavebného povolenia je však nutné zaobstarať si aj povolenie na nakladanie s vodami – oba dokumenty však vydáva Obvodný úrad životného prostredia.

Čo sa týka žúmp, tie v zákone nie sú vedené ako vodné stavby, ich osádzanie preto upravuje stavebný zákon. V prípade, že sa žumpa ide pripájať k už postavenej nehnuteľnosti, stačí ju stavebnému úradu ohlásiť ako drobnú stavbu.

Tags : betónová žumpažumpažumpy
Jaroslav

The author Jaroslav