close

Ani vy nemáte v pláne počas letnej dovolenky vycestovať mimo domu? Doma je bezpečne a navyše máte dostatok súkromia na všetky aktivity – opaľovanie, prácu v záhrade, ale i kúpanie vo vlastnom bazéne. Že ho ešte nemáte? Stavba bazéna nie je žiadna veda!

Tešte sa z vlastného bazéna

Medzi dôvodmi, prečo si zaobstarať vlastný bazén, sa najčastejšie objavujú zmienky o súkromí, hygiene alebo pohodlí. Je naozaj pravda, že vstupná investícia do bazéna je trochu vyššia, ale na druhej strane ušetríte na vstupenkách na kúpalisko či kúpaliskovej strave. S vlastným bazénom získate istotu, že sa môžete okúpať, kedykoľvek bude voda dostatočne teplá, že bude taká čistá, ako sa o ňu budete starať, a že vás nikto nebude pri slnení sledovať. K bazénu si viete dokúpiť aj rôzne druhy príslušenstva alebo praktických doplnkov, ktoré vám spríjemnia letné kúpanie a rovnako aj starostlivosť o bazén.

Čo si premyslieť pred stavbou bazéna

Keď ste sa rozhodli postaviť si bazén, najskôr hľaďte na priestorové možnosti vašej záhrady. Tým potom prispôsobíte jeho veľkosť, tvar či dokonca typ (nadzemné bazény, zapustené bazény). Pri hľadaní toho správneho miesta berte do úvahy, či v mieste, kde budete kopať jamu, nie sú elektrické rozvody, či sa v okolí nenachádzajú stĺpy el. vedenia alebo stromy, ktoré budú na bazén vrhať tieň. Vykopať dostatočne veľkú jamu (podľa rozmerov bazéna) bude namáhavé, preto si polohu bazéna dobre premyslite. Je dobré, ak budete mať z bazéna pekný výhľad, a zároveň si zachováte pri kúpaní súkromie. Ako vykonať výkopové práce a pripraviť dobrý základ pre bazén, nájdete v každom manuáli výrobcu bazéna. Všetky sa ale zhodujú v tom, že povrch pod bazénom má byť vybetónovaný a dostatočne rovný, aby mal bazén stabilný podklad.

Stavba bazéna a výber komponentov

Každý si môže postaviť bazén na mieru. S tým súvisí aj výber vhodného čerpadla, filtrácie, ohrevu, príp. bazénového osvetlenia. Vopred si zistite, ktoré komponenty treba do bazéna namontovať ešte pri jeho stavbe, teda skôr, ako bude celý zahrabaný a napustený vodou. Pri umiestňovaní fólie do bazéna sa oplatí využiť jarné, resp. nie príliš horúce počasie. Voda sa do bazéna napustí približne do výšky 5 cm a fólia sa rozloží po celom dne a bokoch bazéna. Postupne, ako v bazéne bude pribúdať voda, sa odporúča aj spevňovať okolie bazéna suchým betónom.

 

 

angelo

The author angelo