close
Zdravie

Nie je cukrovka ako cukrovka

Poznáme niekoľko druhov cukrovky. Každá z nich má iný dôvod pre svoj vznik a rozlišuje sa aj ich liečba. Pri cukrovke akéhokoľvek typu sa kladie dôraz aj na odstránenie prejavov ochorenia, je dôležité zabrániť vzniku akútnych a chronických komplikácií a následne tak predĺžiť a skvalitniť život pacienta.

Cukrovka
Cukrovka (Zdroj: https://pixabay.com/sk/diabetes-hladina-cukru-v-krvi-528678/)

Cukrovka 1. typu

Najčastejšie sa tento typ cukrovky prejaví po prekonanej infekcii. Organizmus začne produkovať protilátky proti vlastným bunkám, ktoré vytvárajú inzulín. Bunky, nedostávajúce energiu sa ničia.

Vyskytuje sa v detstve a u ľudí v mladom veku. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj u starších ľudí.

Príznaky – veľký smäd, časté močenie, únava, ospalosť

Liečba – je nutné nasadiť liečbu inzulínom.

Cukrovka 2. typu

Tento druh cukrovky nastupuje pomaly. Zo začiatku je hodnota glukózy normálna, neskoršie testy ukážu zvýšené hodnoty až nakoniec sa hodnota glukózy v krvi dostane na vysokú hodnotu. Tvorba inzulínu v našom organizme postupne klesá.

Objavuje sa u ľudí, ktorý majú vyššiu telesnú hmotnosť a sedavý spôsob života. Začína sa prejavovať v dospelosti, ale v poslednej dobe sa objavuje u stále mladších pacientoch. Často sa tiež vyskytuje aj u osôb, ktorých pokrvní príbuzní touto chorobou trpia.

Rizikové faktory

Tento typ cukrovky patrí do skupiny civilizačných ochorení. Okrem rodinnej anamnézy (kedy cukrovku môžeme získame dedičnosťou) existujú rizikové faktory, ktorými si môžeme cukrovku dohnať aj samy.

-Nadmerná konzumácia jedla,

-nedostatok pohybu,

-obezita,

-stres.

Príznaky – nie sú také výrazné ako pri cukrovke 1. typu. Často krát si ich ani nevšimneme, prípadne ich ignorujeme (smäd pripisujeme vonkajším horúčavám, únavu práci,…). Táto cukrovka sa rozvíja roky. Najistejšie sa rozvíjajúcu  cukrovku preukážu testy krvi. Presne preto sú preventívne prehliadky dôležité.

Liečba – nakoľko sa pri tejto cukrovke inzulín v pankrease stále tvorí (len v menšom množstve ako by sme potrebovali) je pacient liečený liekmi. Zníženie hmotnosti a zmena životného štýlu tiež vedie k zníženiu glukózy v krvi.

Cukrovka 3. typu

Príčina vzniku tejto cukrovky je známe. Najčastejšie sú to časté, alebo silné zápaly pankreasu a jeho operácie. Taktiež ju môžu vyvolať lieky, alebo rôzne infekcie.

Tehotenská cukrovka

Vzniká v druhej polovici tehotenstva. S pôrodom táto cukrovka aj zmizne, ale nemusí to tak byť vždy. Je tu isté riziko vzniku cukrovky 2. typu pre matku.

Tehotenská cukrovka predstavuje aj riziko pre dieťa. Deti sa narodia väčšie, zvyšuje sa u nich riziko nezrelosti pľúc a aj vyšší výskyt vrodených vývojových chýb.

Včasné podchytenie tehotenskej cukrovky a následná liečba tieto neželané následky značne potláča a zlepšuje prognózu dieťaťa aj matky.

Tags : cukrovkainzulín
Elena

The author Elena

Leave a Response