close
Zdravie

Monitor dychu: Vyberajte ho starostlivo

Monitor dychu alebo detská pestúnka? Konečne ste doma z pôrodnice, máte všetko pripravené a nakúpené. Dieťatko sa bude mať ako v bavlnke. Na zozname, čo kúpiť, ste určite mali aj detskú pestúnku alebo monitor dychu. Ktorý je lepší a aký je medzi nimi rozdiel? 

Monitor dychu nepatrí k základnej výbave pre bábätko, ale ich používanie sa napriek tomu stále rozširuje. Rodičia si chcú byť istý, že ich dieťatko bude v poriadku, preto pre novopečených rodičov nie je nič jednoduchšie, než si kúpiť monitor dychu, ktorý monitoruje pravidelné dýchanie novorodenca. Pri akejkoľvek odchýlke alebo zástave dychu má monitor alarm, ktorý rodičov informuje o probléme. Hlasný alarm slúži aj na vyľakanie dieťaťa, ktoré sa tak zľaknutím môže znova nadýchnuť.

Monitor dychu verzus detská pestúnka

Detskú pestúnku asi pozná každý. Pri čítaní rôznych stránok a diskusií ale narazíte aj na pojem monitor dychu alebo tzv. baby monitor. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Detská pestúnka

Tento prístroj je určený na prenos zvukov alebo aj videa a používa sa pri malých aj väčších deťoch. Využijete ju najmä vo väčších domoch alebo bytoch, kde je bábätko vo vzdialenejšej izbe. Detská pestúnka má dva prístroje, z ktorých jeden umiestnite k dieťaťu a druhý máte u seba, ten vás upozorní, keď sa budú z izby ozývať zvuky.

  • Monitor dychu

Monitor dychu využijete najmä pri novorodencoch. Hlavnou úlohou je dávať pozor, či dieťatko dýcha. V opačnom prípade dá rodičom vedieť hlasným alarmom. Monitor dychu neprenáša a nesníma zvuky, ale zameriava sa len na dych.

Vyplatí sa kúpiť monitor dychu?

Ak získate väčšiu istotu, že je vaše bábätko v poriadku, kúpte si ho. Najmä prvorodičky, ktoré sú ešte trochu neisté, monitor dychu využijú. Najmä kvôli syndrómu SIDS (syndróm náhleho úmrtia bábätka) si rodičia monitor dychu kupujú. Treba však pamätať na to, že prístroj na SIDS len včas upozorní, ale nijako mu nezabráni. Vďaka upozorneniu ale môžu rodičia rýchlo konať a zavolať záchranku. Monitor dychu upozorní aj na prípad, keď dieťa začne zvracať a tým sa dusiť alebo ak vdýchne cudzí predmet alebo zle dýcha kvôli chorobe.

Monitor dychu s detskou pestúnkou

Môžete si kúpiť aj kombinovaný prístroj, ktorý obsahuje ako monitor dychu, tak detskú pestúnku. Takýto kombinovaný prístroj je zložený z doskovej snímacej podložky a elektronickej pestúnky, ktorá môže mať aj obrazovku na video. Počítajte ale s väčšími nákladmi na kúpu. Ak máte viac detí, radšej využite samostatné prístroje.

Ako dlho monitor dychu používať?

Používanie monitoru dychu nie je vekovo obmedzené, preto ho môžete používať v akomkoľvek veku dieťaťa, či už pri bábätku alebo až do jedného roku. Syndróm SIDS hrozí najmä do 6. mesiaca, potom sa riziko znižuje.

Pred nákupom monitoru dychu si spravte prehľad a vyberajte dôkladne. Ak chcete mať väčšiu istotu, že dieťatko bude v poriadku, určite s vám monitor dychu hodí. Nepleťte si monitor dychu s detskou pestúnkou, sú to dva rôzne prístroje. Detská pestúnka je určená na monitorovanie zvukov a pohybu, môže snímať aj obraz. Ak ste nervózny novopečený rodičia, určite budete chcieť, aby vaše dieťatko bolo v čo najlepšom poriadku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Zobraziť formulár pre nákup
angelo

The author angelo