close
Zdravie

Bolesť krku po páde – ako ju liečiť?

Pád nemusí znamenať iba zopár škrabancov, odrenín alebo škaredé modriny. Niekedy pri ňom utrpí krk, najmä ak sa najskôr bolestivo natiahne a potom neprirodzene vráti do pôvodnej polohy. Bolesť krku je veľmi nepríjemná a pripomína bolesť pri seknutí, i keď nejde o ten istý jav.

Čo sa deje s krkom pri páde?

Či už dopadneme na chrbát, na dlane alebo na bok tela, hlavu sa snažíme udržať za každú cenu nad zemou. Kvôli tomu sa mäkké časti v oblasti krčnej chrbtice silno ohnú a zároveň natiahnu.

Snaha udržať hlavu vo vzpriamenej polohe napriek tomu, že zvyšok tela padá, tvorí na oblasť krku enormný tlak. Môže pri ňom dôjsť k natiahnutiu alebo natrhnutiu krčných stavcov, k porušeniu medzistavcových platničiek a dokonca i k vnútornému krvácaniu.

Pre podobné zranenie krčnej chrbtice je typické, že skutočné bolesti sa prejavia až na druhý deň. Vtedy väčšinou navštívite lekára, ktorý Vám buď predpíše lieky na bolesť alebo je na rade fyzioterapia. Neurológovia sa zhodujú v názore, že za to čiastočne môže aj šok pri páde, ale najmä stuhnutie svalov počas spánku. Po zobudení sa pri snahe prirodzene hýbať hneď objavia nasledujúce príznaky:

  • stuhnutosť krku,
  • bolesť krku,
  • neschopnosť otáčať hlavu do strán (respektíve je možné ju otočiť, ale objavuje sa silná ostrá bolesť),
  • bolesti hlavy podobné migréne,
  • svaly krku sú citlivé na dotyk.

V prípade poranenia krku sa môžu vyskytnúť všetky tieto príznaky súčasne, alebo v rôznych kombináciách. Pritom sa málokedy podarí odhaliť objektívny nález, teda viditeľné poškodenie väzív. Diagnostikuje sa ako hyperextenzné poranenie krčnej chrbtice a dochádza k nemu pri rôznych športoch, pádoch v domácnosti alebo pri autonehodách.

Ako liečiť bolesť krku?

Našťastie, takéto poranenia sa liečia neinvazívnymi metódami, pričom najúčinnejšia je fyzioterapia. Neurologická ambulancia v Bratislave Rehab Klinik so špičkovými fyzioterapeutmi lieči takéto problémy veľmi často. Výsledkom je úľava od boľavého krku, ako aj na obnovenie a zlepšenie jeho hybnosti.

Bolesť krku je rozhodne nepríjemná, ale ak sa kvôli nej úplne vzdáte pohybu, výsledkom bude ešte väčšia stuhnutosť. Preto v rámci fyzioterapie zahrňte cvičenie pod odborným dohľadom. Nejde len o otáčanie hlavy či jednoduché prikyvovanie. Krk sa dá posilniť aj cielenými pohybmi okolitých svalov – napríklad tvárových.

Pozitívne účinky na vašu bolesť krku po spadnutí bude mať aj klasická masáž vedená odborníkom, masérom. Ak navštívite neurológiu a tam vás pošlú liečiť vašu bolesť fyzioterapiou, vždy sa spýtajte na odporúčanie na odborníka, v tomto prípade dobrého maséra, ktorý je skúsený a pomôže vám.

Ďalším typom masáže, ktorý vám môže pomôcť, sú mobilizačné techniky – tzv. mobilizačky, ktoré vám pomôžu zlepšiť pohyblivosť krku.

Za zmienku stojí aj magnetoterapia a hrejivé parafínové zábaly, ktoré pôsobia uvoľňujúco a relaxačne.

angelo

The author angelo