close

To, že trpíte alopéciou zistíte až keď Vám začnú vo veľkej miere vypadávať vlasy, prípadne objavíte vypadané miesta vlasov na Vašej hlave. Existujú ale aj ďalšie príznaky, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Alopéciou môže byť zasiahnutá akákoľvek vlasová plocha tela (mihalnice, obočie, fúzy, brada).

Vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov

Príznaky

  • spomalenie až zastavenie rastu vlasov
  • plešatenie
  • hladké a okrúhle lysiny vo vlasoch
  • strata vlasov alebo ochlpenia kdekoľvek na tele
  • svrbenie a bolesť vlasovej pokožky na postihnutom mieste
  • pocit pálenia a zvýšená citlivosť na postihnutých miestach.
  • začervenanie postihnutého miesta

Strata vlasov a ochlpenia sa dá liečiť, pokiaľ sú známe príčiny. Vo väčšine druhov alopécie je príčina neznáma a existujú len dohady o prepuknutí tejto choroby. Takže ak zbadáte na sebe niektorý z týchto príznakov je najlepšie navštíviť dermatológa alebo trichológa (vyšetrovanie vlasov a vlasových korienkov).

Liečba

Silný stres a zlá, nevyvážená strava môžu mať za následok alopéciu. Často krát stačí len zmeniť jedálny lístok, obohatiť ho o minerály a vitamíny a alopécia je minulosťou. Ak je príčinou vzniku tejto choroby stres snažte sa dostať do pohodového režimu. Ale pozor, alopécia sa môže prejaviť aj 4 – 5 mesiacov po prekonaní silného stresového zážitku.

Ak je príčinou alopécie užívanie liekov, stav sa po ich dobratí vráti k normálu a vlasy Vám prestanú padať. V každom prípade potrebujete vypadávanie vlasov zastaviť a pomôže Vám v tom len správna diagnostika, ktorú Vám určí len odborník.

Najčastejšie Vám lekár predpíše liečbu kortikostereoidmi. Môže sa jednať o kortikosteroidné injekcie, lieky, alebo krémy. Táto liečba nie je vhodná na dlhšie obdobie – má viacero vedľajších účinkov.

Lokálna imunoterapia – pri tejto liečbe sa používajú chemikálie. Aj keď sa pacientom stav do 6 – tich mesiacov zlepší aby sa udržal rast vlasov musí sa v liečbe pokračovať ďalej. Vedľajšie účinky lokálnej imunoterapie sú začervenanie, vyrážky a svrbenie.

Ak je alopécia u pacientov vyliečená, ale zanechala vo vlasoch lysiny najvhodnejší spôsob, ktorý ich tejto kozmetickej chyby zbaví je transplantácia vlasov.

Tags : Alopéciachoroba
Elena

The author Elena

Leave a Response