close
Komerčné články

Ako zabezpečiť maximálnu životnosť dreva

 

Drevo je materiál, ktorý v interiéroch využívame najčastejšie. Nie je domácnosť, kde by sme ho nenašli. Tvorí podlahy, obklady stien, je z neho vyhotovený nábytok. Takisto aj vonkajšie zariadenie, terasa, oplotenie. Všade tam musíte drevu zabezpečiť podmienky, pri ktorých prežije vo vitálnom stave čo najdlhšiu dobu. Ako zabezpečiť drevu maximálnu životnosť?

Prvý krok – napúšťanie

Na starostlivosť o drevo musíte myslieť už od počiatku, teda ešte pred tým, než ho vôbec použijete. Len tak dokáže aplikovaná ochrana preniknúť až do tých najhlbších štruktúr dreveného masívu a eliminovať možné zárodky problémov. Ako prvá ochrana sa aplikuje napúšťadlo – chemická látka so schopnosťou prenikať do hĺbky dreva cez póry, uzatvárať ich a v štruktúre dreva likvidovať všetky choroboplodné zárodky. Ak by sa nedodržala zásada aplikovať napúšťadlo ako prvé, celková ochrana by nemala žiaden zmysel. Napúšťadlo je komerčne dostupné v dvoch alternatívach – ako bezfarebné a zelené. Bezfarebné používame na plotové dosky, terasovú podlahu či vonkajší obklad

Každý typ drevených profilov si vyžaduje iný náter

Po zlikvidovaní zárodkov drevokazných organizmov a uzavretí pórov dreva môžeme prejsť k štandardnému ošetreniu. Teda nateraniu lakom, olejom, voskom či farbou, v závislosti od konkrétneho dreveného prvku. Na tatranský profil využívame najčastejšie lak, na dosiahnutie potrebného farbeného odtieňa zas farbu. V prípade drevenej podlahy sa povrchový náter nanáša vo viacerých krokoch, ktoré sa striedajú s jemným prebrusovaním povrchu podlahy.

Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú drevené terasové dosky, a to vzhľadom na záťaž, ktorej sú vystavené. Dosky natierame olejom alebo lakom, ideálne dvakrát ročne – pred a pod sezónou. Pred nanášaním ochrany podlahu na terase vždy dobre vyčistíme od hrubých nečistôt, jemným prebrúsením odstránime vrchný náter, zbavíme prachu a až potom natierame.

angelo

The author angelo