close
Domácnosť & bývanieKomerčné článkyLifestyle

Ako vyčistiť a vydezinfikovať práčku od všetkých nečistôt

Časom sa v každej jednej práčke nahromadia rôzne nečistoty, plesne či vodný kameň. Veľmi dôležité je teda vedieť, ako tieto nečistoty odstrániť a ako si zabezpečiť vždy dokonale čistú a voňavú bielizeň. Či už teda máte práčku s predným alebo s vrchným plnením, poradíme vám, ako na to.

Drobné nečistoty, ktoré sa pri praní dostávajú preč z oblečenia, uterákov či posteľnej bielizne, sa postupne hromadia vo vašej práčke. Bez dlhšieho čistenia sa v práčke usádzajú aj rôzne zvyšky pracích gélov a aviváže, vodný kameň či plesne okolo uzáveru. Keď práčku necháte takto zanedbanú dlhšie obdobie, stane sa z nej zdroj zapáchajúceho prádla a liaheň baktérií.

Niektoré práčky majú program samočistenia, pričom v drogérii nájdete aj rôzne prípravky na kvalitnú dezinfekciu. Ak ale takýto program vaša práčka nemá, nezúfajte. Pomocou nasledujúcich krokov dokonalo vyčistíte každú jednu práčku.

1. Vysoká teplota + ocot

Ako prvý krok vám odporúčame spustiť program s vysokou teplotou, pričom namiesto čistiaceho prostriedku do dávkovača pridajte 1 – 2 šálky klasického bieleho octu. Kombinácia horúcej vody a octu odstráni všetky baktérie a dokonca aj zápach.

2. Ručné čistenie

Vo vedre si zmiešajte horúcu vodu a 1 dcl octu, pridať môžete aj kvapku esenciálneho oleja, napríklad s mentolovou vôňou. Následne si vezmite handru a kefku (napríklad zubnú) a poctivo vydrhnite vnútro práčky. Zvýšenú pozornosť venujte dávkovačom a tiež okoliu dvierok. Pokiaľ je váš dávkovač odnímateľný, vyberte ho a celý ponorte do vody s octom.

3. Horúci cyklus

Teraz opäť zapnite program s vysokou teplotou, pričom namiesto octu môžete pridať odmerku sódy bikarbóny. Ak ale voľným okom nevidíte žiadne usadeniny vodného kameňa, sódu bikarbónu vynechajte.

4. Utrite vnútro bubna suchou handričkou.

Tipy na čistenie práčky s predným plnením

Pri práčkach s predným plnením sa stáva, že prádlo začne zatuchlo zapáchať. Vo väčšine prípadov za to môže tesnenie okolo dverí, za ktorým sa množia baktérie a plesne. Raz za čas na toto tesnenie nastriekajte ocot s vodou (1:1), nechajte pár minút pôsobiť a zotrite handričkou.

Tipy na čistenie práčky s horným plnením

Ak sa vám zdá, že vaša práčka je znečistená o niečo viac ako by mala, skúste pri prvom cykle čistenia horúcou vodou a octom program pozastaviť. To znamená, že nechajte práčku naplniť horúcou vodou, program aspoň na hodinu zastavte a nechajte pôsobiť ocot. Nezabudnite, že na práčku s horným plnením padá prach o niečo viac. Pravidelne ho utierajte, raz za mesiac pretrite ťažko dostupné miesta octom a kefkou.

Zdroj: https://domavi.sk/ako-vycistit-pracku/

angelo

The author angelo